Echa orędzia Franciszka do Europy

  Echa orędzia Franciszka do Europy

  Grzegorz Ignatowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Obserwując watykańskie media, niejeden powie, że w ostatnich dniach byliśmy świadkami kilku wydarzeń natury politycznej. Dodamy, że miały one również wymiar religijny. Sprawa nie dotyczy tylko wizyty Franciszka w Strasburgu. Mianowicie biuletyn informacyjny Stolicy Apostolskiej poinformował, że w ubiegłym tygodniu Watykan odwiedził prezydent Arabskiej Republiki Egiptu - Abdel al-Sisi. W trakcie spotkania z papieżem wskazywano na konieczność respektowania praw człowieka, religijnej wolności oraz pokojowej koegzystencji Egipcjan.
  Grzegorz Ignatowski

  Grzegorz Ignatowski

  Nie należy jednak ukrywać, że wszystkie wydarzenia przyćmione zostały przez wizytę papieża w Strasburgu. Nuncjusz Apostolski przy Unii Europejskiej, arcybiskup Alain Lebeaupin na łamach "Zenitu" natychmiast przypomniał o dwóch spotkaniach, jakie Franciszek odbył w Strasburgu - w siedzibie Rady Europy i w Parlamencie Europejskim. Przemówienie w Radzie Europy zdominowała kwestia pokoju. Na nieszczęście - mówił papież - pokój jest często łamany również w Europie, w której nie brakuje napięć. Ile jest jeszcze cierpienia i ile umiera osób na kontynencie aspirującym do pokoju? Aby osiągnąć pokój, potrzeba przede wszystkim edukacji, należy odsuwać od siebie kulturę konfliktu mającego na celu zastraszenie innych ludzi. Sprawa pokoju została podniesiona także w telegramie wysłanym przez Franciszka do François Hollande'a podczas lotu papieża do Strasburga.

  Tymczasem skoncentrujmy się na wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. Jak podaje "Zenit", papieskie przemówienie było przerywane oklaskami czternaście razy. Przewodniczący parlamentu Martin Schulz, witając Franciszka, przypomniał o zadaniach i solidarności, do których jest wezwana Europa. Podkreślił, że razem wszyscy jesteśmy silniejsi. Schulz uznał, że jest dla parlamentu zaszczytem i przywilejem wysłuchać papieża. Zobaczmy zatem, co powiedział Franciszek. Na samym początku zaznaczył, że obok Unii Europejskiej istnieje jeszcze świat niezmiernie złożony, który znajduje się w dynamicznym rozwoju. Potem wskazał, że popieranie praw człowieka należy do głównych zadań Unii Europejskiej. Jest to zadanie ważne, ponieważ ciągle spotykamy się z sytuacjami, kiedy ludzie są traktowani jak przedmioty. Następnie, gdy stają się nieprzydatni, są wyrzucani ze względu na choroby, słabości i wiek. Franciszek pytał, czy można mówić o godności, gdy ograniczana jest wolność myśli i wyznawanie wiary.W wystąpieniu w europarlamencie Franciszek chwalił Europę, że jest na czele państw zaangażowanych w ekologię
  Czy wypada mówić o godności bez jasno sprecyzowanych praw ograniczających przemoc? Jaką godność mają mężczyzna i kobieta, skoro spotykają się z dyskryminacją, nie mają środków do życia i brakuje im pracy? Jako zwierzchnik Kościoła katolickiego Franciszek wspomniał o licznych prześladowaniach, które dotykają każdego dnia mniejszości religijne, a w szczególności chrześcijan. Całe wspólnoty i pojedyncze osoby są przedmiotem barbarzyńskich aktów przemocy. Papież mówił konkretnie o wypędzanych z domów i ze swoich krajów, sprzedawanych jako niewolnicy, zabijanych, niszczonych, krzyżowanych, a nawet palonych żywcem. Podkreślił, że wszystko to dzieje się przy wstydliwym milczeniu wielu osób. W przemówieniu nie brakło także elementów pozytywnych. Franciszek zaznaczył, że Europa zawsze znajdowała się na czele państw zaangażowanych w ekologię. Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za ochronę stworzenia, cennego daru oddanego w jego ręce. Oznacza to, że ludzie mogą się cieszyć i dysponować naturą, a także dobrze ją wykorzystywać. Z drugiej zaś strony powinni pamiętać, że nie są jej właścicielami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama