Ornontowice: Akt oskarżenia wobec 27 osób ws....

  Ornontowice: Akt oskarżenia wobec 27 osób ws. nieprawidłowości w kopalni "Budryk"

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Akt oskarżenia wobec 27 osób, które w kopalni "Budryk" w Ornontowicach dopuściły się nieprawidłowości, wyrządzając szkodę w jej majątku na sumę ok. 1,4 mln zł, trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach.
  Zarzuty dotyczą nieprawidłowości przy przetargach w latach 2005-2007, kiedy kopalnia była jeszcze samodzielną spółką Skarbu Państwa. W 2008 r. została włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka katowickiej prokuratury prok. Marta Zawada-Dybek, wśród oskarżonych są zarówno pracownicy kopalni, jak i firm zewnętrznych, wykonujących prace na jej rzecz.

  To na przykład pięciu pracowników spółki zewnętrznej z Żor, która podpisała umowy z kopalnią "Budryk" i uczestniczyła w przetargach na budowę tam otworów iniekcyjnych i obsługę instalacji doszczelniających. Usłyszeli oni zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na rzecz kopalni "Budryk". W protokołach odbioru robót i fakturach potwierdzali bowiem wykonanie robót, których w ogóle nie wykonano albo wykonywano tylko w ograniczonym zakresie, wykazując w dokumentach znacznie większy.

  Pracownicy kopalni - w tym osoby na kierowniczych stanowiskach, którzy potwierdzali nieprawdziwe dane w dokumentacji, również odpowiedzą za poświadczenie nieprawdy, a także za pomocnictwo w oszustwie. Dwóm pracownikom kopalni postawiono zarzut niegospodarności i wyrządzenia szkody w mieniu kopalni.

  W gronie oskarżonych są także pracownicy innych firm zewnętrznych, startujących w przetargach, którzy przedkładali nierzetelne oświadczenia przy przystępowaniu do przetargów. Dokumenty te miały znaczenie dla uzyskania zamówienia publicznego.

  Oskarżeni zostali też trzej pracownicy ośrodka szkoleniowego działającego przy zarządzie oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, z sekcji Jastrzębie. Odpowiedzą za poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach o ukończeniu kursów górniczych. W rzeczywistości osoby, których dotyczyły dokumenty, nie ukończyły tych kursów i nie zdobyły uprawnień. Trzej oskarżeni odpowiedzą więc za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

  Wszyscy oskarżeni będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy, wobec niektórych zastosowano wcześniej dozór policyjny lub poręczenia majątkowe. Oskarżonym o oszustwo przy przyjęciu mienia o znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, inni mogą liczyć na niższe wyroki. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kwk budryk

   oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   na kopalni Wesoła także były różne dziwne przetargi i remonty.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama