Zabrze: Pokaz filmu o górnośląskiej tragedii

  Zabrze: Pokaz filmu o górnośląskiej tragedii

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt.: Przemilczana tragedia, przygotowanego przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
  Film przedstawia losy Górnoślązaków, którzy po wkroczeniu wojsk radzieckich i aparatu komunistycznego zostali zesłani do katorżniczych prac w kopalniach w głębi ZSRR. Wielu z nich na Śląsk już nie wróciło.

  Projekcja Przemilczanej tragedii odbędzie się 11 lutego (piątek) o godzinie 17:00. Udział w spotkaniu weźmie także Zbigniew Gołasz, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu, który uczestnikom spotkania przybliży realia pierwszych dni po wkroczeniu wojsk radzieckich na Śląsk. Pokaz będzie miał miejsce w ramach najbliższego spotkania DKFŚ Szybowskaz. Wstęp wolny.

  Tragiczne wydarzenia z początku 1945 roku i pamięć od nich od lat pielęgnowane są w Zabrzu, a w ścianie gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego wmurowana została upamiętniająca tablica. Ofiary i bohaterów górnośląskiej tragedii uhonorował w tym roku także Sejmik Województwa Śląskiego wydaniem specjalnej uchwały.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama