Ważne
  Zabrze: Wystawa zdjęć z fabryki pomników

  Zabrze: Wystawa zdjęć z fabryki pomników

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Śląskie na fotografii, czyli dzień z życia wytapiaczy surówki, formierze artystyczni z fabryki pomników i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Ślązacy tak kochają gołębie pocztowe.
  Fotografie ilustrujące życie na Śląsku wchodzą w skład wystawy Tomasza Tomaszewskiego pt. Hades?. Prace znakomitego polskiego fotografika (już wkrótce będzie) można oglądać w zabrzańskiej galerii Zmiękczalnia.

  Tomasz Tomaszewski próbuje ukazać Śląsk niejako od kuchni, koncentrując się na ludzkich losach i emocjach. Fotografie wchodzące w skład wystawy pokazują charakter tego regionu w pełnej gamie, a etos pracy miesza się na nich z codziennością.


  - Moją intencją było uhonorowanie ludzi ciężkiej, fizycznej pracy - robotników. Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje i rytuały z nim związane wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne - podkreśla Tomasz Tomaszewski.

  Wystawa jest częścią projektu fotograficznego Cześć Pracy, który został objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obszerny esej fotograficzny składający się ze zdjęć z wystawy, ukazał się w polskiej edycji magazynu National Geographic.

  18 marca 2011 roku Tomasz Tomaszewski będzie gościem wernisażu w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  Wystawę prac artysty można oglądać w galerii "Zmiękczalnia" do 30 kwietnia br.

  Tomasz Tomaszewski - polski fotografik, specjalizujący się głównie w fotografii prasowej. Publikował zdjęcia w najbardziej prestiżowych pismach polskich i zagranicznych, m.in. w: Time, New York Times, Vogue, Stern. W jego dorobku znajdują się liczne wystawy w kraju i na świecie, jest autorem kilku książek tj. Cyganie polscy, Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, W poszukiwaniu Ameryki. Jego prace znalazły się w zbiorze najlepszych fotografii magazynu National Geographic, z którym autor współpracuje od lat, jako główny konsultant polskiej edycji pisma. Został odznaczony brązowym medalem Gloria Artis.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama