Częstochowa: Miasto nie sfinansuje leczenia bezpłodności...

  Częstochowa: Miasto nie sfinansuje leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Miasto nie sfinansuje leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii

  ©arc.

  Żadna para nie skorzysta w tym roku w Częstochowie z programu leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 70 tysięcy złotych i powierzyło stworzenie programu zdrowotnego znanej specjalistce w tej dziedzinie, dr Darii Mikule-Wesołowskiej. Jednym z konsultantów projektu był prof. Bogdan Chazan.
  Częstochowa: Miasto nie sfinansuje leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii

  ©arc.

  Niestety, na przeszkodzie w uruchomieniu programu stanęła Agencja Oceny Technologii Medycznych, która oceniła go negatywnie.

  - Zarzucono nam, że w niektórych aspektach może dochodzić do tzw. podwójnego finansowania ze strony urzędu oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekazaliśmy program jego autorce, mamy nadzieję, że uda się go poprawić - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.


  Przy akceptacji Kościoła

  W grudniu ubiegłego roku radni zdecydowali, że w Częstochowie oprócz programu in vitro, miasto będzie również dopłacać do programu leczenia niepłodności metodą napro-technologii, uznawanej przez Kościół. Miał być on swego rodzaju równowagą dla prowadzonego przez miasto programu leczenia bezpłodności metodą in vitro. Lewicowe władze chciały dowieść, że wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców, niezależnie od ich poglądów.

  Decyzję radnych z radością przyjął arcybiskup Wacław Depo. Określił ją jako "kolejny dar w przygotowaniu nas wszystkich do kanonizacji Jana Pawła II, który jest szczególnym promotorem i obrońcą życia".

  Naprotechnologia to metoda stworzona przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku. Oparta jest na naturalnych metodach planowania rodziny. Jest adresowana do pacjentów, których niepłodność jest uleczalna i daje się korygować medycznie.

  Naprotechnologia opiera się na zmodyfikowanej wersji modelu Creightona, który pozwala określić dni płodne kobiety oraz ewentualne zaburzenia w jej cyklu miesiącz-kowym.

  Specjalny program medyczny przygotowała Daria Mikuła-Wesołowska. Zgodnie z nim, o dofinansowanie będą się mogły starać pary małżeńskie zamieszkałe w Częstochowie (wiek kobiety 20-37 lat). Maksymalne dofinansowanie wynosi 3 tysiące zł i obejmuje: nauczanie modelu Creightona (do 120 zł za wizytę), zakup preparatów przeciwzrostowych (do 600 zł), badanie nasienia (do 100 zł), spotkania z dietetykiem (do 150 zł za wizytę), wizyty u psychologa (do 100 zł) oraz refundację leków do stymulacji (maksymalnie do 1000 zł). Już na etapie tworzenia programu, autorka zwracała uwagę, że najtrudniejszą kwestią będzie uniknięcie podwójnego finansowania. Jak się okazało, nie udało się tego skutecznie pominąć. - Trzeba też pamiętać, że od czasu tworzenia programu zmieniły się zasady refundacji niektórych leków - mówi Tutaj.

  Opinia nie jest wiążąca

  Opinia AOTM nie oznacza, że w Częstochowie nie będzie w ogóle realizowany program leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii. Opinia nie jest bowiem wiążąca i radni mogą przyjąć opracowany program, ale wtedy mogą się narazić na zarzut bezprawnego wydania publicznych pieniędzy. Miasto liczy jednak, że uda się poprawić program i uzyskać pozytywną opinię. W budżecie na 2015 rok zapisano na niego 80 tysięcy złotych.

  Czy radni powinni zatwierdzić program mimo negatywnej opinii? KOMENTUJ

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komputer

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Naprotechnologia pomaga i nie jest droga jeśli ktoś potrafi sam interpretować pomiary temperatury, obserować śluz. Ja kupiłam komputer cyklu - cyclotest do pomocy. Udało mi się zajsć w ciążę, w...rozwiń całość

   Naprotechnologia pomaga i nie jest droga jeśli ktoś potrafi sam interpretować pomiary temperatury, obserować śluz. Ja kupiłam komputer cyklu - cyclotest do pomocy. Udało mi się zajsć w ciążę, w styczniu zostaniemy rodzicami :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama