Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk górników JSW zakończony. Porozumienie po 8 godzinach negocjacji

Aldona Minorczyk-Cichy, Barbara Siemianowska
Strajk górników JSW w kopalni Budryk
Strajk górników JSW w kopalni Budryk Barbara Siemianowska
Strajk górników JSW i protesty w kolejnych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończone. Porozumienie w sprawie przyszłości pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych udało się podpisać po 8 godzinach wyczerpujących negocjacji.

Strajk górników JSW:

Górnicy kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyłączyli się do protestu w kopalni Borynia. Strajk wybuchł w trzech kopalniach: Budryku, Boryni i Zofiówce.

W kopalni Zofiówka protestuje pod ziemią około 20 górników. Nie wyjechali ze swojej zmiany. W kop. Borynia pod ziemią zostało pięciu pracowników.

AKTUALIZACJA 22.16
Doszło do porozumienia w JZR. Po 8 godzinach negocjacji związkowców z przedstawicielami JSW i Jastrzębskich Zakładów Remontowych, które należą do grupy JSW, udało się podpisać porozumienie ws. zwalnianych z Zakładu Robót Górniczych w JSW 455 pracowników. Po zwolnieniu z JZR, zagwarantowano im pracę w innej spółce JSW na czas nieokreślony, a nie jak wcześniej mówiono na 3 miesiące. Pracę może stracić jedynie kilkanaście osób, które często w ostatnim czasie przebywało na urlopach chorobowych - powiedział nam Wiesław Wójtowicz ze Związku Zawodowego Jedność.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:35:
O godz. 14 miały się rozpocząć rozmowy w siedzibie Jastrzębskich Zakładów Remontowych ze strajkującą załogą. I faktycznie pojawili się przedstawiciele zarządu oraz związków zawodowych, w tym jeden ze strajkujących w kopalni Budryk. Najważniejszym problemem pozostaje policzenie pracowników, którzy biorą udział w proteście w 4 zakładach: Budryku, Zofiówce, Boryni i Pniówku. Dopiero, gdy te formalności zostaną załatwione, rozpoczną się merytoryczne rozmowy, które mają doprowadzić do kompromisu.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z NEGOCJACJI:
tweety o #strajkwjsw

AKTUALIZACJA GODZ. 14:08:
Strajk się zaostrza, tzw. dziki strajk rozpoczął się na innych kopalniach JSW. Z kopalni Budryk o 13 wyjechał na powierzchnię tylko jeden górnik. - JSW zaprasza nas do rozmowy na 14 w Jastrzębiu, tylko dlatego wyjechałem. Pozostali wyjadą z kopalnie dopiero gdy przyjadę do nich z konkretnym porozumieniem - mówi Tomasz Wysocki, górnik z kopalni Budryk.

- Tylko w kopalni Budryk jest już prawie 50 strajkujących. To głównie młodzi ludzie w wieku 30-35 lat, oni nie mają już nic do stracenia. Mają za to kredyty, małe dzieci i żony, którym nie są w stanie spojrzeć w oczy - komentował Tomasz Wysocki.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:10:
Mamy potwierdzenie, że w Ruchu Zofiówka w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie też rozpoczął się strajk.

- Ponieważ Zarząd JSW wydał decyzję, że pracownicy JZR-u nie mogą zjechać na dół do pracy, w obawie przed strajkiem, załoga z pierwszej zmiany, która miała już zjechać na powierzchnię, zdecydowała, że zostanie na dole. 23 pracowników zostało na dole i w tej chwili organizujemy dla nich jakieś wsparcie - poinformował Roman Brudziński z Solidarności na Zofiówce. - Nie wiadomo, jak długo potrwa strajk. Wiadomo, że sytuacja jest smutna. Jutro Barbórka, a na dole w takiej sytuacji swoje święto spędzi spora grupa górników - dodał związkowiec.
Oto najnowsze stanowisko Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

W związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Jastrzębskich Zakładach Remontowych dół oraz prowadzonym przez pracowników Spółki – córki JSW S.A. strajkiem pod ziemią Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych JSW S.A. stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom łamiącym prawo w tej firmie i w pełni popiera prowadzoną przez górników akcję protestacyjną.

W stanowisku czytamy dalej:
Pamiętajmy, że w 1998 r. to Zarząd JSW S.A. wspólnie ze stroną społeczną postanowił utworzyć Jastrzębskie Zakłady Remontowe jako zaplecze górnicze dla JSW S.A. zapewniając przyjmowanym pracownikom ciągłość zatrudnienia, przeszkolenie w warunkach dołowych i w perspektywie pracę w naszych kopalniach.

W firmie tej obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, działają związki zawodowe, a górnicy wykonują zadania nałożone przez właściciela czyli Zarząd JSW S.A. Dlatego też całkowicie nielogiczne i niezasadne są działania Zarządu JSW S.A. doprowadzające swoją Spółkę-córkę do bankructwa i w efekcie do wyrzucania ludzi na bruk.
Niedopuszczalne jest, aby zwalnianie a następnie przyjmowanie do pracy części pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych przez kolejną spółkę-córkę JSW Szkolenie i Górnictwo odbywało się na zasadzie porozumienia pomiędzy prezesami obu tych firm, co jest ewidentnie niezgodne z prawem. Nie znane są też nam żadne zasady wyboru pracowników wytypowanych do zwolnienia z pracy.

Działania właściciela JZR-ów prowadzą też do pozbawienia górników wszelkich uprawnień wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, obowiązującego prawa pracy oraz pozbawiają ich się podstawowej ochrony związkowej.

Dlatego też w przypadku dalszych bezprawnych działań Zarządu JSW S.A. prowadzących do likwidacji JZR - dół Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych JSW S.A. w ramach poparcia akcji protestacyjnej górników JZR – ów podejmie wszelkie możliwe działania do podjęcia strajku solidarnościowego włącznie. Pamiętamy, że pracownicy firmy JZR to w większości nasi bracia i synowie, członkowie rodzin naszych pracowników i emerytów, których nie pozwolimy bezprawnie wyrzucić na bruk.

- Prawdopodobnie mieli informacje o tym, że kolejne zmiany dzisiaj nie zjadą i postanowili pozostać pod ziemią, aby wesprzeć kolegów - podkreśla Krzysztof Łabądź z WZZ Sierpnia 80 w JSW.

CZYTAJ KONIECZNIE KOMUNIKAT:

Już nie tylko pod ziemią kopalni "Budryk", ale i dwóch kolejnych kopalń trwa protest pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych. Po porannej zmianie nie wyjechało też 20 górników zatrudnionych przez JZR na kopalni "Zofiówka" i 5 na kopalni "Borynia" - taką informację uzyskał WZZ "Sierpień 80" od pracowników tej spółki, należącej do grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
To odpowiedź pracowników JZR na uniemożliwienie im na podjęcie pracy zmiany na zmianie "B" (południowej). Zarząd spółki odesłał ich na urlopy. Zjechać na dół, na zmianę "B" udało się tylko na kopalni "Budryk" (gdzie od rana protestuje już 33 górników) - PATRYK KOSELA, Rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera