Jaworzno: protest ochroniarzy w Barbórkę na jaworznickim...

  Jaworzno: protest ochroniarzy w Barbórkę na jaworznickim rynku

  Mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Barbórkę 4 grudnia na rynku w Jaworznie odbędzie się manifestacja zorganizowana przez pracowników spółki Atos, która do tej pory ochraniała Zakład Górniczy Sobieski.
  28 grudnia mają przejść do legnickiej agencji Dozorbud Security Partner, która wygrała przetarg na usługi ochroniarskie ogłoszony przez Grupę Tauron Polska Energia. Nowy pracodawca proponuje wszystkim umowy śmieciowe i bardzo niskie wynagrodzenia. Zdaniem ochroniarzy warunki te są nie do przyjęcia.

  Pracownicy ochrony na jaworznickim rynku zaczną się zbierać po godzinie 8.00. Tam będą czekać na pracowników dyrekcji i górników z Zakładu Górniczego Sobieski, którzy tradycyjnie przemaszerują spod siedziby zarządu firmy do kolegiaty św. Wojciecha i Katarzyny. Akcja zakończy się ok. godz. 10.00.

  Ochroniarze podkreślają, że protestując w czasie Barbórki, chcą zwrócić uwagę na swoje problemy. Jest to dzień, w którym pracownicy Tauronu świętują, a oni czują się oszukani, bo przetargi rozpisywane przez zarząd firmy wygrywają spółki, które proponują ludziom coraz gorsze warunki pracy i płacy.

  Zaznaczają, że u nowego pracodawcy mają pracować na umowach-zleceniach, przez pierwszy miesiąc za 9,50 zł brutto na godzinę. Obawiają się, że później ta stawka zostanie obniżona. Część z nich już rozważa odejście. Są zdeterminowani, nie chcą pracować za głodowe pensje, bez prawa do urlopu i zwolnienia lekarskiego.

  Zatrudnieniu pracowników na śmieciówkach sprzeciwia się też Solidarność z Zakładu Górniczego Sobieski. – Związek od dłuższego czasu walczy z umowami śmieciowymi. Takie umowy to tragedia dla pracowników i zagrożenie dla kopalni. Ludzie kiepsko opłacani nie będą dobrze wypełniać swoich obowiązków. Nie zechcą się narażać, a zabezpieczają sprzęt wart miliony złotych – mówi Dariusz Piechowicz z zakładowej Solidarności. Związkowcy podkreślają, że w firmach, które zatrudniają pracowników na umowach śmieciowych, jest ogromna rotacja. Ich zdaniem do ochrony kopalni mogą trafić ludzie bez doświadczenia.

  28 grudnia agencja Dozorbud Security Partner rozpocznie też działalność na terenie drugiego zakładu wchodzącego w skład Tauron Wydobycie – ZG Janina w Libiążu.  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama