Szkoła bez ocen? W klasach I-III to możliwe

  Szkoła bez ocen? W klasach I-III to możliwe

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szkoła bez ocen? W klasach I-III to możliwe
  1/2
  przejdź do galerii
  MEN zaproponował, by uczniowie w klasach od 1 do 3 mieli oceny opisowe. Pedagodzy są za. To bardziej zmotywuje dzieci do nauki - uważają.
  Jasiu wróciłeś ze szkoły? Co dostałeś ze sprawdzianu? W drugiej połowie XX wieku, by ucieszyć rodziców wystarczyło powiedzieć: piątkę, czyli stopień bardzo dobry. Po 1991 roku bardziej ambitni rodzice mogli mieć do piątkowych dzieci pretensje. Od tego roku najwyższą oceną była 6, czyli celujący. Kilka lat później każda szkoła mogła stworzyć własny sposób oceniania. Tylko końcowe oceny miały być jednakowe. Zamiast cyfr pojawiły się literki, chmurki czy uśmiechnięte buźki. W zeszłym tygodniu rząd zaproponował, by w klasach I-III szkoły podstawowej wszystkie oceny były opisowe.

  CZYTAJ TAKŻE:
  PRZERWA ŚWIATECZNA TO NIE DNI WOLNE DLA NAUCZYCIELI


  Nowy pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej wśród nauczycieli w Śląskiem znalazł wielu zwolenników. Popiera go np. Alina Reszka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu.

  - Galileusz powiedział, że matematyka jest alfabetem, przy pomocy którego Bóg opisał świat. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem, jednak w kwestii oceniania uważam, że opisowe ocenianie może przynieść wiele dobrego uczniom. Szczególnie na początku ich drogi edukacyjnej - podkreśla dyr. Reszka.

  Monika Zatorska, autorka podręczników szkolnych i dyrektorka szkoły podstawowej, współpracująca z katowickim Stowarzyszeniem Nauczycieli Edukacji Początkowej, podkreśla, że ocena ma spełniać kilka funkcji.

  - Ma dostarczać informacje rodzicom i dzieciom, motywować do dalszej nauki oraz nie powinna wartościować - zaznacza.
  Jej zdaniem, ocenianie za pomocą cyfr nie spełniało tych warunków. - Szczególnie na początku edukacji dzieci są na bardzo różnych poziomach rozwoju, a skala od 1 do 6 zmuszała do podziału ich na 6 grup - wyjaśnia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama