Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Świtoń nie żyje [WIDEO] Zmarł w Katowicach. Sejm uczcił Kazimierza Świtonia minutą ciszy

Redakcja
Kazimierz Świtoń
Kazimierz Świtoń ARC
Kazimierz Świtoń nie żyje. 4 grudnia w szpitalu w Katowicach zmarł Kazimierz Świtoń, działacz opozycyjny w PRL, współzałożyciel wolnych związków zawodowych, poseł na Sejm I kadencji - podaje solidarnosc.org.pl, serwis internetowy NSZZ Solidarność.

Kazimierz Świtoń urodził się w Katowicach i przez wiele lat pracował jako elektromonter. Został jednak zapamiętany jako związkowiec i działacz opozycji w okresie PRL-u. W 1978 roku założył Komitet Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach, co dało początek Wolnym Związkom Zawodowym na Wybrzeżu. Był też współtwórcą Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku.

Posłowie chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego w czwartek działacza opozycyjnego z czasów PRL Kazimierza Świtonia.

Jego zaangażowanie w działalność opozycyjną skutkowało jednak silnymi represjami, również kierowanymi w stronę osób będącym ze Świtoniem w kontakcie. W 1978 roku został aresztowany za pobicie milicjantów, do którego nigdy w rzeczywistości nie doszło. W momencie wprowadzenia stanu wojennego, został internowany na okres trzech miesięcy. Wielokrotnie też przebywał w aresztach.

Opozycjonista działał w podziemnych strukturach WZZ do 1980 roku, by następnie wejść w szeregi „Solidarności”, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. W 1990 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W wolnej Polsce Kazimierz Świtoń uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji. W wyborach w 1991 roku kandydował z Górnośląskiej Chrześcijańskiej Demokracji, której był przewodniczącym. Rok później Świtoń oskarżył z mównicy prezydenta Lecha Wałęsę, zarzucając mu prowadzenie działalności agenturalnej.

W 1998 roku walczył o zachowanie krzyża upamiętniającego wizytę papieża Jana Pawła II na terenie obozu Auschwitz. W 200 0 roku Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał go na 6 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem kary oraz karę grzywny, za obrażanie Sejmu RP oraz narodowości niemieckiej i żydowskiej. Rok później bez powodzenia kandydował do Senatu. Brał też udział w wyborach samorządowych w 2010 i 2014 roku, ubiegając się o mandat radnego sejmiku śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!