Dziadul: Autonomiści, moja miłość

  Dziadul: Autonomiści, moja miłość

  Jan Dziadul

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziadul: Autonomiści, moja miłość
  Mam zagwozdkę - jak ocenić ostatni wynik wyborczy Ruchu Autonomii Śląska. Pomożecie? Zapowiadano przecież, że autonomiści - nieobarczeni udziałem w skompromitowanej władzy, ubogaceni za to świetlaną wizją przyszłości - znakomicie poprawią swój rezultat z 2010 roku.
  Dziadul: Autonomiści, moja miłość
  Już za sam gest Kozakiewicza, którego dopuścili się w Sejmiku Śląskim minionego kwietnia, wobec nieudolności władzy Platformy Obywatelskiej - należała się autonomistom premia od wyborców. Nie jestem gołosłowny: "Po zerwaniu koalicji nasze ugrupowanie będzie żywsze i chętniejsze do działania niż kiedykolwiek" - deklarował znany działacz z Bytomia. A więc zawołanie: wszystkie ręce na pokład! - musiało przecież przełożyć się na kolejne punkty procentowe.


  Do tego niebagatelne wsparcie. W połowie roku w świat po-szła wieść, że razem z RAŚ idą do wyborów ramię w ramię: Przymierze Śląskie, Ślonsko Ferajna i Związek Ślązaków. Wszystkie one mają wypisane na sztandarach wyniki spisu powszechnego: ponad 800 tys. Ślązaków na Śląsku!
  A kiedy jeszcze dopadł mnie sensacyjny news, że poprze ich Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców i Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość Dietmara Brehmera (a Niemcy przecież od zawsze wspierali koncepcję autonomii Górnego Śląska) - to wiedziałem, że autonomiści mają sukces w kieszeni, jak amen w pacierzu. Przynajmniej 200 tysięcy głosów, jak w banku. Zapytacie, a skąd u mnie taka serdeczna troska o kondycję RAŚ?

  Otóż swego czasu byłem w Rybniku przy jego narodzinach. A potem, jak UOP chciał wyrzucić młody polityczny twór na śmietnik historii, a jego działaczy zapudłować, to stawałem w obronie prawa autonomistów do istnienia z taką siłą, jakbym stawał w obronie polskiego Śląska. Wszak to nasza Rzeczpospolita, a nie kto inny, dała Górnemu Śląskowi autonomię. Czyż nie? Mógłbym, nie chwalący się wiele, opowiadać, ile dobrych rzeczy o RAŚ napisałem!

  Nocy wyborczej nie przespałem, czego żałuję, bo na wyniki ugrupowań regionalnych dni kilka jeszcze trzeba było czekać. Na RAŚ padło 97 tys. głosów, wobec 122 tys. w poprzednich wyborach. Szlag mnie już trafiał, ale żona uspokajała: - Na pewno sfałszowane, jak wszędzie w kraju! Zaraz, zaraz… A jak wyjdzie, że wybory były na Śląsku uczciwe, to co?

  RAŚ w odwrocie, czy tylko drepcze w miejscu? Cztery mandaty w Sejmiku Śląskim - ważna rzecz, bo po poprzednich wyborach miał trzy, a potem jedną szablę wyłowił w pisowskim stawie. Do tego dwóch radnych w Katowicach, gdzie autonomiści dotychczas w magistracie nie istnieli, radny w Siemianowicach Śląskich, burmistrz w Pszczynie, wójtowie tu i tam. Biorę polityczną wagę: na jednej szali kładę głosy, na drugiej - sukcesy. Równowaga, dzióbki się ze sobą całują.

  Jeżeli nawet tak zostanie, to niedosyt u mnie srogi. Gdzie wyraźny krok do przodu? W o-wą dal świetlaną? Jerzy Gorzelik zdążył już wypunktować publicznie błędy w kampanii wyborczej, potępić durne wpisy na Facebooku, które ściągnęły na RAŚ lawinę gromów z jasnego nieba. Faktycznie, zdjęcie hajlujących dzieci na tle swastyki umieszczone przez Michała Buchtę - kandydata na radnego Żor - wywołało burzę.

  Przyznacie - to mogło rozsierdzić oponentów! Nawet grupę obojętnych widzów mogło zwyczajnie wkurzyć. Dlaczego rozsądni autonomiści nie otworzyli nad sobą ochronnego parasola, żeby się odciąć, a przynajmniej nie upaprać?

  Inny działacz biadolił, że to wina mediów. Że jedne już na wstępie chciały RAŚ pożreć, a drugie - miały wszystko gdzieś. Ma rację. Czytałem przecież, co przed wyborami wyprawiała z autonomistami katowicka "Gazeta Wyborcza", a te łamy nie pozostawały dłużne. Było, minęło. Nic to w porównaniu z wiadomością, że RAŚ wchodzi do koalicji z PO-PSL. Będzie jak przed czterema laty: PO-PSL-RAŚ - to jedna drużyna. Architektem poprzedniej koalicji był Tomasz Tomczykiewicz, szef PO na Śląsku. Radni PO byli niechętni małżeństwu z autonomistami, czując pismo nosem - ale nie z Tomczykiewiczem takie numery!

  Śląski lider PO został wprawdzie w Warszawie zmarginalizowany, ale w swoim kurniku potrafi jeszcze kury rozstawiać. Z radością czekałem więc na inaugurację. Szampan lał się strumieniami. Nie zdążyłem jeszcze dojść do siebie - a tu grom z jasnego nieba! RAŚ wypada z koalicji, a w to miejsce wchodzi SLD. Jak to, dlaczego - wszak w świat poszła już wieść, że RAŚ na 99 procent wróci do władzy - a tu masz. Dlaczego Tomczykiewicz Rejtanem nie legł u drzwi, wobec zamachu na demokratyczne ustalenia? W gazecie czytam: biskup ponoć interweniował? Ludzie drodzy! Biskup miałby stawiać na bezbożną lewicę, kiedy to autonomiczne przedwojenne województwo śląskie katedrę mu wybudowało? Toż się komuś sanatorium z krematorium myli.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (48)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3 grosze

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czytam, czytam i jakby mi ktoś w połowie tekst urwał. To to już niby koniec ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raś nigdy nie przekroczy pewnego progu

   józiek ze Stubiynki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Z powodu antypolonizmu, antygorolizmu i antyhadziajizmu.
   I z powodu przywiązania do III RZeszy, patrz, Pyjter Langer, Paullek Fojerman Polok, Bynek Kurzawa i Buchta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   edukacja redaktorze!

   Kattowitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Panie redaktorze Dziadul,chciałbym wierzyć w pana miłości,ale są one za bardzo rozrzucone po naszej najnowszej i trochę starszej, komunistycznej historii Polski,dlatego wolę nie wierzyć w żadną. A...rozwiń całość

   Panie redaktorze Dziadul,chciałbym wierzyć w pana miłości,ale są one za bardzo rozrzucone po naszej najnowszej i trochę starszej, komunistycznej historii Polski,dlatego wolę nie wierzyć w żadną. A jeśli mówi pan o historii Ślonska,twierdzac ,że autonomie temu regionowi dała Polska,to panie redaktorze odsyłam jeszcze do szkoły i proponuję się douczyć. Panu się wszystko pomieszało,Polska z Autonomią wraz z jej Statutem Granicznym ,walczyła i w końcu Autonomie odebrała. A może by pan w swej wielkości i wiedzy coś napisał o tym ,że Polskie prawo dzisiaj oparte jest na prawie ustanowionym przez Bieruta,i to ,że Autonomie dekretem tego samego bandyty ,zniesiono. Proszę mieć jako redaktor,dziennikarz trochę cywilnej i moralnej odwagi by pisać też o trudnych ale prawdziwych faktach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   łostofcie tego Dziadula we spokoju,to je szczyńśliwy chop,jak widać na zdjyńciu płaczku mu wycisko ze "szczęścio".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótko i prosto !

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   na wyborczą to leje ciepłym moczem !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hipokryzja Dziadula sięgnęła zenitu

   patriot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   kiedyś, Dziadul, to się jeszcze chciało czytać te teksty. dzisiaj nie nadają się (z paru względów) nawet do obcierania tyłka. Dziadulu, niebezbiecznie dołujecie!
   Mącenie, mataczenie, fałsz!...rozwiń całość

   kiedyś, Dziadul, to się jeszcze chciało czytać te teksty. dzisiaj nie nadają się (z paru względów) nawet do obcierania tyłka. Dziadulu, niebezbiecznie dołujecie!
   Mącenie, mataczenie, fałsz!
   Polska nigdy nie dała Ślązakom autonomii!!!! W żadnym wymiarze. Ślązacy wywalczyli (życiem, krwią i pođwięceniami) ją sobie u Niemców!!!
   Polska autonomię Ślązakom ZABRAŁA!
   Niemcy nigdy żadnej śląskiej autonomii nie wspierali! NIGDY! Nie obiecywali, nie dawali nadziei.
   I mówili o tym wprost.
   Dziadul, Gomułka zczezł już dobre 30 lat temu. A Pan dalej z tą durną fałszywą propagandą.

   No i pytanie pod adresem Redaktora Naczelnego Dziennika Zachodniego: dlaczego teksty tego niedouczonego dziennikarza nie podlegają żadnej korekturze merytorycznej. Wolność prasy nie polega na pisaniu chwytliwych bzdur i kłamstw.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorny Slask bez Hanysow!

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   To efekt emigracij w wiekszosci mlodych ludzi ze Slaska jak i calej Polski ktora liczona jest juz w milionach.
   Wiadomo juz ze na ich miejsce trzeba bedzie przyjmowac setki tys.imigrantow z...rozwiń całość

   To efekt emigracij w wiekszosci mlodych ludzi ze Slaska jak i calej Polski ktora liczona jest juz w milionach.
   Wiadomo juz ze na ich miejsce trzeba bedzie przyjmowac setki tys.imigrantow z innych krajow bo inaczej Polska jako panstwo nie da rady sie rozwijac czy nawet przetrwac.
   Wiadomo takze ze ci nowi imigranci nie beda do kraju przybywac z USA czy Europy zachodniej tylko raczej z Ukrainy lub krajow mulzumanskich.
   Sadze ze red.Dziadul bedzie wtedy zadowolony bo przeciez lepiej miec wkoolo siebie braci Ukraincow niz obcych kulturowo Slazakow.
   Tylko jak bedzie wygladal Gorny Slask za jakis tam czas bez Hanysow ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze raz

   Laup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   wymien kraj na tym padole tak do granic debilizmu umyslowego politycznie scentralizowany jak PL!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Arabia Saudyjska?

   hajduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   tam jest arabia rodziny Saudow,a tu polandia politykierow i inych szumowin

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Ch**a dupa i kamieni kupa "

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   "w bulo i nadzieji "Jan Dziadul jedne co prawdziwe to te nazwisko !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ostatnie dechy Rasioli

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

   przecież tu chodzi o kasiolę Schlonsaken nie o Was.......Alles klar???????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My znomy POlsko życzliwość i przyjaźń !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

   My już w tym Kraju przeżyli PO 1945 r. Oświęcim , Łambinowice ,Jaworzno i inne gułagi przeżyjemy i POPIS i innych paligłupów !My znomy POlsko życzliwość i przyjaźń tak jak POzostali sąsiedzi !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama