Ważne
  Bielsko-Biała: ABW zatrzymała dwie osoby w sprawie prania...

  Bielsko-Biała: ABW zatrzymała dwie osoby w sprawie prania pieniędzy

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: ABW zatrzymała dwie osoby w sprawie prania pieniędzy
  Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej zatrzymali dwoje właścicieli spółki zajmującej się produkcją pojazdów specjalistycznych. Zatrzymani działali w grupie przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy.
  Bielsko-Biała: ABW zatrzymała dwie osoby w sprawie prania pieniędzy
  Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej dwoje właścicieli, a zarazem członków zarządu spółki, która w Europie środkowo-wschodniej jest jednym z liderów w produkcji pojazdów specjalistycznych. Oferta firmy obejmowała m.in. pojazdy specjalne dla służb mundurowych, w tym dla straży pożarnej, policji i wojska.


  Do zatrzymania doszło 24 listopada tego roku.

  Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, działania na szkodę spółki i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

  Śledztwo w tej sprawie toczy się od czterech lat i prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Odbywa się również we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach.

  Chodzi o działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2005 – 2011 posługiwała się fikcyjnymi fakturami VAT nieodzwierciedlającymi faktycznych zdarzeń gospodarczych. Mechanizm polegał na wystawianiu faktur za transakcję, które nie miały miejsca, wyszukiwaniu podmiotów zainteresowanych zakupem tak spreparowanych dokumentów, które następnie nowi właściciele wprowadzali do ewidencji księgowej. W ten sposób zaniżano podstawę opodatkowania, a tym samym wartość podatku VAT należnego Skarbowi Państwa.

  Z ustaleń śledztwa wynika, że firma, której właścicieli właśnie zatrzymano, była jednym z podmiotów kupujących fikcyjne faktury. W okresie od 2005 do stycznia 2011 roku zarząd spółki przyjął faktury VAT nieodzwierciadlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Wartość fałszywych transakcji wynosi ponad 13 mln złotych brutto. Tą metodą wprowadzono w błąd właściwe Urzędy Skarbowe co do faktycznych kosztów uzyskania przychodów, a z samej spółki wyprowadzono środki pieniężne pod pozorem regulowania płatności z tytułu fikcyjnych faktur VAT obciążających firmę.

  Do tej pory w śledztwie zarzuty przedstawiono 19 osobom. Z zabezpieczonych dokumentów i wdrożonych kontroli skarbowych wynika, że cała grupa przestępcza zdołała wyłudzić co najmniej 12 mln złotych podatku VAT


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama