Ważne
  Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: mieszkańcy wybrali 65...

  Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: mieszkańcy wybrali 65 projektów za ponad 7,3 mln zł

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje nowy pasaż przy Superjednostce, przy ul. Kościuszki

  W ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje nowy pasaż przy Superjednostce, przy ul. Kościuszki ©PAS

  Dąbrowa Górnicza jest w naszym województwie zdecydowanym liderem w sprawnej organizacji, a potem realizacji projektów wybranych w ramach budżetu obywatelskiego. Właśnie poznaliśmy wyniki jego drugiej edycji. W wybór najbardziej potrzebnych w poszczególnych dzielnicach przedsięwzięć zaangażowało się w sumie ponad 24 tysiące dąbrowian. Ważnych głosów było 21 tys. 858, a nieważnych 2179. Frekwencja wyniosła około 21 procent.
  W ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje nowy pasaż przy Superjednostce, przy ul. Kościuszki

  W ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej powstaje nowy pasaż przy Superjednostce, przy ul. Kościuszki ©PAS

  - Jest nieco niższa od tej sprzed roku, ale należy pamiętać o tym, że w kilku dzielnicach już na etapie konsultacji i dzielnicowych forów mieszkańców wybrane zostały konkretne projekty, które powinny zostać zrealizowane w danej dzielnicy. Tak właśnie było na przykład na osiedlu Kasprzaka i na Manhattanie. A to sprawiło, że już nie trzeba było tak mocno walczyć o wybór najlepszych pomysłów - tłumaczy Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim.


  W sumie w drugiej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 236 projektów, z których po sprawdzeniu i weryfikacji pod głosowanie poddanych zostało 167. Wybranych 65 najlepszych będzie kosztować w sumie miasto ponad 7,3 miliona złotych. Pozostałe 700 tys. zł też będzie zagospodarowane.

  Najwyższa frekwencja została odnotowana w dzielnicy Łęka. Wyniosła aż 89,72 procenta. W nagrodę zrealizowany zostanie tutaj nie tylko zwycięski projekt, a więc „Spotkajmy się” (zakłada budowę zadaszenia nad placem do uroczystości okolicznościowych dla mieszkańców na terenie OSP), ale także drugi w kolejności głosowania. To projekt „Od juniora do seniora" - doposażenie świetlicy i prowadzenie zajęć dla dzieci, młodzieży oraz seniorów z Łęki.

  – Doceniamy zawsze zaangażowanie mieszkańców w życie miasta, ich liczny udział w wyborach najlepszych projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Dlatego w Łęce sfinansowane zostaną oba najlepsze projekty – zadeklarował prezydent miasta Zbigniew Podraza. Najniższa frekwencja – tylko 4,38 procenta, zanotowana została na „Alejach”. Tutaj mieszkańców nieco usprawiedliwia z kolei trwająca, ogromna inwestycja, warta ponad 50 mln zł, która całkowicie zmieni oblicze tej części miasta. Będą nowe drogi, chodniki, ławki, zieleńce.

  A oto kilka tych ciekawszych projektów. Na Broadwayu wygrał projekt „Nasze otoczenie”, warty 241 tys. zł. Zakłada wykonanie odwodnienia, ogrodzenia, wymianę urządzeń zabawowych wraz z demontażem murowanej piaskownicy, montaż 3 urządzeń do siłowni zewnętrznej wraz z podbudową, zadaszenie stanowisk dla 6 pojemników na odpady oraz wymianę nawierzchni na kostkę brukową w ciągu ul. Morcinka (od wydeptanej ścieżki przy garażach do Przychodni Zdrowia). Na Łęknicach powstanie nowa droga dojazdowa do garaży w rejonie ul. Topolowej (koszt 111 tys. zł). Na osiedlu Manhattan powstanie Klub Seniora i Juniora (koszt 225 tys. 186 zł). W Strzemieszycach Wielkich za ponad 237 tys. zł powstanie nowe miejsce wypoczynku w rejonie Wywierzysk, a w Ujejscu zagospodarowany zostanie plac wokół remizy OSP. Na placu zabaw pojawią się też nowe urządzenia.

  W Ząbkowicach wybudowany zostanie węzeł cieplny przy kościele pw. św. Marii Magdaleny (koszt ponad 461 tys. zł), a w Zespole Szkół nr 1 projekt zakłada modernizację kopuły szkolnego Obserwatorium Astronomicznego, poprzez doposażenie jej w dodatkowe teleskopy, zakup zdalnego sterowania do obrotu i otwierania kopuły oraz komputera do sterowania przez internet. Projekt zakłada także doposażenie obserwatorium w sprzęt multimedialny (m.in. w komputery, tablicę interaktywną, projektor itp.), meble, a także pomoce naukowe. Projekt zwycięski na terenie dzielnic: Korzeniec, Zielona i Dziewiąty będzie kosztował ponad 221 tys. zł.

  Kilka bibliotecznych filii wzbogaci się też w nowe pozycje książkowe i wyposażenie.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama