W grudniu oglądamy świąteczne jarmarki

  W grudniu oglądamy świąteczne jarmarki

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiedeń, Bratysława, Drezno, Lipsk - to tradycyjne miasta jarmarków świątecznych. Ale można też jechać np. do Barcelony
  Jarmark w Bratysławie

  Jarmark w Bratysławie

  W grudniu wiele firm turystycznych oferuje krótkie, jednodniowe wyjazdy do Wiednia, Bratysławy czy Drezna, których główną atrakcją jest wizyta na przedświątecznym kiermaszu. Zwykle są to wyjazdy w weekend i cena oscyluje wokół 200 zł. Można jechać z biurem, można i samemu. Oto kilka naszych propozycji.

  Jarmark świąteczny w Bratysławie w tym roku potrwa do 21 grudnia. Odbywa się, jak zwykle na Placu Głównym i Hviezdoslava, w historycznym centrum Bratysławy. W tym roku przygotowano ponad 80 stoisk z regionalnymi potrawami i napojami oraz upominkami.

  Podawane są jak zwykle loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze - ciastka skwarkowe, potrawy mięsne i rybne z grilla oraz grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Na słowackim jarmarku nie ma natomiast mocnych alkoholi i piwa.

  Oprócz jedzenia, na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić można wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd.

  Podobne kiermasze bożonarodzeniowe, jak w Bratysławie, ale na mniejszą skalę, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji (Košice, Žilina, Prešov, Nitra, Trnava, Trenčín, Banská Bystrzyca, Liptovský Mikuláš, Poprad).

  W Wiedniu odbywa się kilka jarmarków, można je znaleźć m.in. w okolicach miejskiego ratusza (najstarszy - organizowany od ponad 200 lat), w dzielnicy Spittelberg, przy pałacu Schönbrun oraz na terenie uniwersyteckim i w okolicach Belwederu.
  Nie wszędzie bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się w zimowej atmosferze. Na turystów przedświąteczne emocje czekają także w cieplejszym klimacie, np. w Barcelonie.

  Jednym z najstarszych i najbardziej uznanych jarmarków bożonarodzeniowych jest Fira de Santa Llúcia. W dawnych czasach znajdował się tam rynek, na którym można było kupić m.in. materiały do budowania szopki bożonarodzeniowej, a w szczególności mech, znaleziony na schodach kościoła.

  W Księstwie Monako jarmark bożonarodzeniowy na Lazurowym Wybrzeżu zachwyca wyśmienitymi przysmakami i ogromnym wyborem prezentów świątecznych. Po udanych zakupach można przespacerować się ulicą udekorowaną klimatycznymi lampionami i modelami kolejek.

  Niespodzianką może okazać się fakt, że największy bożonarodzeniowy jarmark, czyli "Santa's enchanted forest" odbywa się w Miami. Od 30 października do 4 stycznia odwiedzający go mogą nie tylko przebierać wśród świątecznych dekoracji i prezentów, ale również zobaczyć jedno z licznych przedstawień, rozerwać się w wesołym miasteczku, a nawet odwiedzić… ogród zoologiczny.

  Na koniec coś dla bardzo wymagających turystów: na Hawajach nie ma co prawda tradycyjnego bożonarodzeniowego jarmarku, za to sezon świąteczny otwierany jest co roku paradą na łodziach. To "Festiwal świateł", który odbywa się 20 grudnia. I nie wszystkich przeraża to, że koszt przelotu do Honolulu z Warszawy to jakieś 5600 zł lub więcej.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo