Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Wybór przewodniczącego podzielił Radę Miasta

Bartłomiej Romanek
Sześć pierwszych prób wyboru nowego przewodniczącego Rady Miasta zakończyło się fiaskiem. Kolejne podejście dzisiaj o godzinie 10.

Kto wygrał tegoroczne wybory samorządowe w Częstochowie? Teoretycznie PiS, który zdobył 10 mandatów. Tyle że w praktyce podział mandatów ułożył się tak niekorzystnie, że wszyscy są przegranymi. To już uwidoczniło się podczas wyboru przewodniczącego Rady Miasta, którego nie wybrano mimo sześciu głosowań! Niestety, idealny remis w podziale między koalicją a opozycją (na dobrą sprawę nadal nie wiadomo, kto jest kim) sprawia, że cała czteroletnia kadencja rady może stać pod znakiem kłótni i blokowania ważnych dla miasta projektów.

Wszystko przez to, że SLD wraz z nowym koalicjantem PO ma 14 mandatów. To tyle samo co PiS i klub "Mieszkańcy Częstochowy", który chociaż jest ugrupowaniem samorządowym, to ma zdecydowanie bliżej do prawicy niż do lewicy.
Taki podział spowodował, że mimo sześciu prób nie wybrano przewodniczącego Rady Miasta. W drugiej turze ani Konrad Głębocki z PiS, ani Zdzisław Wolski z SLD nie uzyskiwali wymaganej bezwzględnej większości głosów. Każdy z nich mógł ją uzyskać dzięki poparciu Mieszkańców Częstochowy, ale czwórka radnych z tego klubu konsekwentnie wstrzymywała się od głosu.
W środę po ostatnim głosowaniu na mównicę wszedł Marcin Maranda, lider MCz, i stwierdził, że nowy przewodniczący powinien wywodzić się z największego klubu w radzie, ale jego wybór powinien być owocem kompromisu pomiędzy największymi klubami, a więc PiS i SLD.

Czy dzisiaj dojdzie do przełomu? To niewykluczone, bo jak udało się nam dowiedzieć, Mieszkańcy już wcześniej chcieli poprzeć kandydata PiS, ale pod warunkiem, że nie byłby nim Konrad Głębocki, a Jerzy Nowakowski. Klub MCz uważa, że taki wybór mógłby zostać zaakceptowany przez całą radę. Konrad Głębocki był najsurowszym recenzentem poczynań prezydenta w poprzedniej kadencji i niektórzy mają obawy, że jego konflikt z prezydentem utrudniałby działania rady. Poza tym Maranda i Głębocki poprzednią kadencję rozpoczynali w tym samym klubie, a później ich polityczne drogi się rozeszły.

Bez przewodniczącego Rada Miasta nie może podjąć żadnych działań, a co najważniejsze uchwalić budżetu, co storpedowałoby pracę całego Urzędu Miasta. Jeśli przewodniczący nie zostanie wybrany w ciągu 3 miesięcy, w Częstochowie odbędą się przyspieszone wybory.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!