Częstochowa: Wybór przewodniczącego podzielił Radę Miasta

  Częstochowa: Wybór przewodniczącego podzielił Radę Miasta

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Wybór przewodniczącego podzielił Radę Miasta
  1/2
  przejdź do galerii
  Sześć pierwszych prób wyboru nowego przewodniczącego Rady Miasta zakończyło się fiaskiem. Kolejne podejście dzisiaj o godzinie 10.
  Kto wygrał tegoroczne wybory samorządowe w Częstochowie? Teoretycznie PiS, który zdobył 10 mandatów. Tyle że w praktyce podział mandatów ułożył się tak niekorzystnie, że wszyscy są przegranymi. To już uwidoczniło się podczas wyboru przewodniczącego Rady Miasta, którego nie wybrano mimo sześciu głosowań! Niestety, idealny remis w podziale między koalicją a opozycją (na dobrą sprawę nadal nie wiadomo, kto jest kim) sprawia, że cała czteroletnia kadencja rady może stać pod znakiem kłótni i blokowania ważnych dla miasta projektów.

  Wszystko przez to, że SLD wraz z nowym koalicjantem PO ma 14 mandatów. To tyle samo co PiS i klub "Mieszkańcy Częstochowy", który chociaż jest ugrupowaniem samorządowym, to ma zdecydowanie bliżej do prawicy niż do lewicy.

  Taki podział spowodował, że mimo sześciu prób nie wybrano przewodniczącego Rady Miasta. W drugiej turze ani Konrad Głębocki z PiS, ani Zdzisław Wolski z SLD nie uzyskiwali wymaganej bezwzględnej większości głosów. Każdy z nich mógł ją uzyskać dzięki poparciu Mieszkańców Częstochowy, ale czwórka radnych z tego klubu konsekwentnie wstrzymywała się od głosu.
  W środę po ostatnim głosowaniu na mównicę wszedł Marcin Maranda, lider MCz, i stwierdził, że nowy przewodniczący powinien wywodzić się z największego klubu w radzie, ale jego wybór powinien być owocem kompromisu pomiędzy największymi klubami, a więc PiS i SLD.

  Czy dzisiaj dojdzie do przełomu? To niewykluczone, bo jak udało się nam dowiedzieć, Mieszkańcy już wcześniej chcieli poprzeć kandydata PiS, ale pod warunkiem, że nie byłby nim Konrad Głębocki, a Jerzy Nowakowski. Klub MCz uważa, że taki wybór mógłby zostać zaakceptowany przez całą radę. Konrad Głębocki był najsurowszym recenzentem poczynań prezydenta w poprzedniej kadencji i niektórzy mają obawy, że jego konflikt z prezydentem utrudniałby działania rady. Poza tym Maranda i Głębocki poprzednią kadencję rozpoczynali w tym samym klubie, a później ich polityczne drogi się rozeszły.

  Bez przewodniczącego Rada Miasta nie może podjąć żadnych działań, a co najważniejsze uchwalić budżetu, co storpedowałoby pracę całego Urzędu Miasta. Jeśli przewodniczący nie zostanie wybrany w ciągu 3 miesięcy, w Częstochowie odbędą się przyspieszone wybory.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co była ta ściema?

   oszukany wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No i co czerwony Marando? Gdzie twój czerwony krawat? Każdy wie ,że masz układ z Matyjaszczykiem;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS won z Częstochowy.

   Częstochowianin. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   PiS to zaraza, to największe nieszczęście Polski po 89 roku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do pseudo czestochowianina

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Razem z Tobą - POlaku. Wy wszyscy jesteście siebie warci !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   No i zaczelo sie warcholstwo. Panie Marszalku Pilsudski wstan. Chwyc za szable i przegon to .......!!! Jak kiedys to uczyniles.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama