90 haseł elektronicznej Encyklopedii Województwa Śląskiego

  90 haseł elektronicznej Encyklopedii Województwa Śląskiego

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Powstała Encyklopedia Województwa Śląskiego w wersji elektronicznej. Wydawnictwo jest dostępne w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
  Dzisiaj w Bibliotece Śląskiej odbędzie się pierwsza, po ostatnich wyborach samorządowych, sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Podczas sesji zostanie zaprezentowana Encyklopedia Województwa Śląskiego. Jest to encyklopedia w wersji elektronicznej. Być może powstanie także wersja papierowa. Encyklopedię przygotował Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

  - W encyklopedii jest na razie 90 haseł - mówi Miłosława Kowalska z Biblioteki Śląskiej. - Ale to dopiero początek drogi.
  Treść wydawnictwa jest podzielona na działy regionalne. Kolorowe logo encyklopedii symbolizuje regiony: Górny Śląsk, Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie, Zagłębie Dąbrowskie i ziemię zawierciańską, ziemię częstochowską, ziemię jaworznicką.

  W założeniu autorów ma to być coś więcej niż tylko zbiór haseł. Encyklopedia Województwa Śląskiego zawiera także materiały źródłowe, które mają służyć zarówno pasjonatom, jak i nauczycielom czy uczniom. Powszechny dostęp do encyklopedii zapewni wersja elektroniczna, dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Zaletą wersji elektronicznej jest możliwość stałej aktualizacji danych oraz umieszczania zdigitalizowanych materiałów źródłowych.

  Pracownicy Biblioteki Śląskiej zachęcają placówki naukowe, stowarzyszenia, fundacje oraz osoby prywatne do kontaktu z Instytutem Badań Regionalnych w celu uzupełniania materiałów do encyklopedii. Wszystkie hasła mają recenzję naukową.

  Tworzenie tego ciekawego wydawnictwa jest planowanym, wieloletnim programem interdyscyplinarnym, rozpoczętym w 2013 roku, mającym zapoczątkować zbudowanie pełnej, nowoczesnej Encyklopedii Województwa Śląskiego, rozumianej nie tylko jako zbiór haseł przedmiotowych, ale także wybór łatwo dostępnych materiałów źródłowych, głównie z zasobu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

  Encyklopedia obejmuje dziedziny takie jak: historia, geografia, socjologia, politologia, wyznania, religie i ma spełniać cztery podstawowe cele:

  1 poznawczy - opracowanie i udostępnienie stale aktualizowanych danych na temat województwa śląskiego;
  2 integracyjny - zintegrowanie środowiska badaczy i działaczy regionalnych;
  3 edukacyjny - umożliwienie powszechnego dostępu do informacji naukowej wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego;
  4 promocyjny - stworzenie jednorodnego źródła informacji o woj. śląskim dla odbiorców na całym świecie. a


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki Śląsk, jakie województwo "śląskie"?

   ?! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sztuczny twór administracyjny i tak pozostanie sztucznym tworem administracyjnym bez względu na to ile kasy zostanie w to wpompowane. Może tylko dziwić że ludzie nauki, ponoć elita łyknęła tak...rozwiń całość

   Sztuczny twór administracyjny i tak pozostanie sztucznym tworem administracyjnym bez względu na to ile kasy zostanie w to wpompowane. Może tylko dziwić że ludzie nauki, ponoć elita łyknęła tak bezkrytycznie kłamliwą nazwę tego województwa i jeszcze przykłada swojej ręki do jej rozpowszechniania! Konformizm czystej wody kontra logika i prawda obiektywna!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama