Kierowcy błądzą na autostradzie A1

  Kierowcy błądzą na autostradzie A1

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy błądzą na autostradzie A1

  ©Barbara Kubica

  Konia z rzędem temu, kto dobrze skręci na Orzesze lub Rybnik, jadąc nowym kawałkiem autostrady A1 Sośnica-Rowień (gmina Żory). Zaalarmowaliście nas, że oznakowanie zjazdów jest tak dziwne, iż kierowcom trudno się połapać, gdzie mają skręcić, by nie nadrabiać kilometrów.
  Kierowcy błądzą na autostradzie A1

  ©Barbara Kubica

  Pojechaliśmy na oddany niedawno do użytku fragment drogi i rzeczywiście. Co kilka kilometrów przy trasie stoją tablice informując o zjazdach, ale wypisane na nich nazwy miejscowości nijak się mają do rzeczywistości.

  Dla przykładu. Chcemy pojechać z Katowic do Orzesza. Zjeżdżamy z A1 w miejscu, które wskazują nam znaki i nagle okazuje się, że jesteśmy... w gminie Czerwionka-Leszczyny. Mamy stąd jeszcze dobrych 10 kilometrów do Orzesza , równie dobrze mogliśmy skręcić dopiero na następnym zjeździe.

  Jedziemy dalej w kierunku Rybnika. W Bełku wyrasta nam przed oczami tablica informująca, że mamy w tym miejscu zjechać na Rybnik. Tuż nad nią znajduje się druga, gdzie obok nazwy Rybnik widnieje strzałka pokazująca kierunek na wprost. - To o co chodzi? Jak ostatnio tędy jechałem, byłbym doprowadził do stłuczki, bo nie wiedziałem w końcu, czy hamować i skręcać, czy jechać prosto. Nasze autostrady nigdy nie będą bezpieczne, jeśli będzie na nich tak fatalne oznakowanie - narzeka Kamil Migus, mieszkaniec powiatu rybnickiego.

  Takich absurdów na śląskich autostradach jest więcej. Który kierowca spoza regionu wie, że powinien zjechać na węźle "Ostropa", by dojechać do Gliwic? A zjazd "Bojków" jest w zasadzie już w Knurowie.
  Ponad rok temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach przygotowała wstępny plan nazw węzłów, które miały nawiązywać do najbliższych - największych miast. I tak węzeł w Dębieńsku miał nosić nazwę Czerwionka-Leszczyny, a węzeł w Bełku - Orzesze. Z kolei węzeł Rowień nosiłby nazwę Rybnik, a węzeł w Świerklanach - Żory. Ostatni zjazd w Mszanie - miałby się nazywać Jastrzębie-Zdrój.

  Kiedy i jakie ostatecznie nazwy węzłów zostaną wprowadzone? Na to pytanie usłyszeliśmy wczoraj odpowiedzi. - Planowane jest wprowadzenie jednoznacznych nazw, ale czekamy na zarządzenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych w tej sprawie - mówi Dorota Marzyńska, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głąby

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 65

   akurat bardzo dobre oznakowanie. zjazd na rybnik i orzesze (a dalej na rudę śląską) jest w bełku, bo to skrzyżowanie z drogą 925, jednak można pojechać te 8km dalej i też zjechać na rybnik (dlatego...rozwiń całość

   akurat bardzo dobre oznakowanie. zjazd na rybnik i orzesze (a dalej na rudę śląską) jest w bełku, bo to skrzyżowanie z drogą 925, jednak można pojechać te 8km dalej i też zjechać na rybnik (dlatego obok znaku jest wypisane oznaczenie drogi A1) - ale od drugiej strony (w godzinie szczytu to istotna różnica, od której strony do rybnika się wjeżdża). tak samo sprawa się ma z gliwicami, są 3 zjazdy na gliwice, i każdy prowadzi do miasta z innej strony. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oznakowania dla ......

   szoferek1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 83

   Podejrzewam że ustawianiem tablic informacyjnych przy Polskich drogach zajmują się jakieś matoły po szkole specjalnej.Zamiast informować,wprowadzają w błąd.Ale skąd taki tłuk z zarządu dróg miałby...rozwiń całość

   Podejrzewam że ustawianiem tablic informacyjnych przy Polskich drogach zajmują się jakieś matoły po szkole specjalnej.Zamiast informować,wprowadzają w błąd.Ale skąd taki tłuk z zarządu dróg miałby wiedzieć jak prawidłowo znakować autostrady? Przecież z wykształcenia to on cukiernik! Jedyna rada,zapakować tych przygłupów do busa i pokazać jak są oznakowane drogi w Niemczech,może coś im w tych tępych pałach się rozjaśni. Ale bardzo wątpię.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koń na autostradzie...

   Józef Brzozowski Żory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 45

   ... by się uśmiał.

   Na odcinku autostrady A1 z węzła Sośnica do węzła Rowień podstawowe oznakowanie jest w dobre, to tylko jakiś nadgorliwiec podokładał żółte, nie standardowe tabliczki z napisem...rozwiń całość

   ... by się uśmiał.

   Na odcinku autostrady A1 z węzła Sośnica do węzła Rowień podstawowe oznakowanie jest w dobre, to tylko jakiś nadgorliwiec podokładał żółte, nie standardowe tabliczki z napisem Rybnik i zrobił chaos informacyjny. Już na wstępie, jadąc A4 od Wrocławia mniej ważna informacji oryginalna kierująca na Ostrawę jest przyćmiona żółtymi tabliczkami kierującymi na Rybnik. Kierując się na A1 w tym kierunku ludzie są myleni bo wielu jedzie gdzie indziej niż do Rybnika.

   Druga sprawa. Nazwy węzłów.

   Komu zależy na chaosie informacyjnym, kto miesza by mylić zamiast informować.
   Są nazwy węzłów: BEŁK; ROWIEŃ, będą ŚWIERKLANY; MSZANA. I tak powinno zostać.
   Węzeł ROWIEŃ, zjazd jest dobrze oznakowany podano kierunek ŻORY; RYBNIK; PSZCZYNA.
   Nazwanie Węzła ROWIEŃ jako RYBNIK, a węzła ŚWIERKLANY jako ŻORY jest głupie i dezinformujące, chyba tylko jest lekiem na czyjeś kompleksy.
   Węzeł ROWIEŃ jest na terenie Żor, pomiędzy Żorami a Rybnikiem, jest też dość dobry zjazd na obwodnicę RP, w przyszłości Racibórz Pszczyna, i z tego węzła mają kożystać nie tylko rybniczanie.
   Węzeł ŚWIERKLANY jest na terenie powiatu rybnickiego, dla czego miałby się nazywać ŻORY?, jest pomiędzy Żorami, Wodzisławiem i południowo wschodnimi dzielnicami Rybnika.
   Węzeł MSZANA zlokalizowany jest pomiędzy Jastrzębiem a Wodzisławiem.

   Reasumując, nazwy węzłów ROWIEŃ, ŚWIERKLANY i MSZANA powinny pozostać bo mają służyć mieszkańcom aglomeracji, a jak niektórzy rybniczanie mają kompleksy i chcą nazwy RYBNIK na węźle, to niech tak nazwą węzeł w Bełku, bo leży na terenie powiatu rybnickiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama