Ważne
  Koloratka nie wystarczy. Księża dostali legitymacje

  Koloratka nie wystarczy. Księża dostali legitymacje

  KJK, PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Legitymacja księdza

  Legitymacja księdza ©ARC DZ

  Czy ten ksiądz jest prawdziwy czy fałszywy? Niestety koloratka już nie wystarczy, aby pozbyć się wątpliwości. Dlatego w diecezji sosnowieckiej księża dostali legitymacje. Zobacz, jak wygląda.
  Legitymacja księdza

  Legitymacja księdza ©ARC DZ

  Większość kapłanów diecezji sosnowieckiej ma już nową legitymację. Potwierdza ona przynależność do diecezji i upoważnienie do odprawiania Mszy św. i spowiadania. Legitymacja ma kształt przypominający dowód osobisty lub prawo jazdy.

  Każdy ksiądz po święceniach otrzymuje legitymację. Potwierdza ona, że może spowiadać i odprawiać mszę św. Jest ona szczególnie ważna w czasie wyjazdu poza diecezję, gdy kapłan zgłasza się do miejscowego proboszcza z prośbą o możliwość odprawienia mszy św.


  Zdarzały się przypadki osób podszywających się pod duchownych. Legitymacja uwiarygodnia osobę, która chce np. celebrować Eucharystię.

  - Do tej pory w naszej diecezji legitymacja miała kształt książeczki przypominającej dawne dowody osobiste. Był to niewygodny, łatwo ulegający zniszczeniu dokument. Stąd już 23 czerwca ubiegłego roku bp Grzegorz Kaszak podjął decyzję o zamianie legitymacji u księży, którzy mają pozwolenie na spowiadanie bezterminowe, do odwołania. Wynajęty fotograf każdemu kapłanowi zrobił zdjęcie, które zostało wdrukowane w plastykową kartę - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.

  Na nowej legitymacji umieszczono podstawowe dane o kapłanie: jego imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie i numer legitymacji.

  Prócz tego znajduje się łaciński tekst informujący, że dokument wydała Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oraz że upoważnia on właściciela legitymacji do sprawowania sakramentów. Jest także wdrukowana pieczęć diecezji, podpis biskupa i kanclerza Kurii Diecezjalnej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Identyfikacja

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 112

   Powinni mieć tatuaż na czole co by im utrudniło podrywanie panienek w kurortach a z drugiej strony jak słaba jest ich wiara że się boja konkurencji może nieuczciwej ale jednak I co to za nie...rozwiń całość

   Powinni mieć tatuaż na czole co by im utrudniło podrywanie panienek w kurortach a z drugiej strony jak słaba jest ich wiara że się boja konkurencji może nieuczciwej ale jednak I co to za nie polskie napisy na tych legitymacjach - to już kpina z państwa polskiego które ich żywi i ubierazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama