Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Żywcu: Żywiec wypowiada wojnę trucicielom

Jakub Marcjasz
Smog nad Żywcem w ostatnim czasie daje w kość
Smog nad Żywcem w ostatnim czasie daje w kość Michał Sobala
Smog w Żywcu: Aż sześciokrotnie w ostatnim czasie zostały przekroczone normy dotyczące jakości powietrza w Żywcu. Władze zapowiadają walkę z trucicielami.

Patrole straży miejskiej będą jeździć rano, w południe i wieczorem - mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor i zapowiada walkę z osobami spalającymi niewłaściwe materiały w przydomowych piecach. To odpowiedź władz na fatalną jakość powietrza, która co roku jesienią oraz zimną jest zmorą miasta nad Sołą i Koszarawą. Idea szczytna, ale czy realna do wykonania?

Najpierw strażnicy miejscy będą pouczali mieszkańców, ale kiedy ktoś nie dostosuje się do przepisów, zastosują także kary administracyjne. Burmistrz Żywca zaapelował także, aby osoby, które zauważą zanieczyszczanie powietrza przez innych, powiadomiły o tym fakcie straż miejską dzwoniąc pod nr tel. 33 861 39 29.

- Osoby, które nie mają pieniędzy, a zostaną zakwalifikowane do pomocy, otrzymają pieniądze na zakup węgla z MOPS, drewno również damy, jeśli będziemy mieć - zapowiada burmistrz Szlagor.

To kolejna inicjatywa miasta mająca na celu ograniczenie niskiej emisji. Od kilku lat samorząd dopłaca do wymiany pieców, pomp ciepłowniczych i montażu instalacji solarnej. W najbliższym czasie ma także zostać stworzony plan rozwoju sieci ciepłowniczej w Żywcu, a władze będą starały się pozyskać pieniądze na jego realizację.

Działania w praktyce

Strażnicy będą interweniowaćpo zgłoszeniu mieszkańców lub jeśli sami zauważą coś podejrzanego. Czy mogą wejść na naszą posesję i sprawdzić, czym palimy? Okazuje się, że tak. Mogą to zrobić na podstawie indywidualnych imiennych upoważnień wydanych przez burmistrza. Jeśli ktoś nie wyrazi zgody na wejście funkcjonariuszy, wówczas grozi mu nawet kara do trzech lat więzienia. Lepiej więc nie migać się przed kontrolą. Zaś w przypadku ujawnienia nielegalnego spalania strażnicy mogą nałożyć mandat do 500 zł. W takiej sytuacji zawsze też jest spisywany protokół. W kwestiach spornych powoływany jest rzeczoznawca (strażnicy posiadają upoważnienia, żeby wejść z nim na teren nieruchomości), który pobiera próbki popiołu do badania.

- Jeśli wyniki badania pokażą, że były spalane odpady, wówczas sprawa kierowana jest do sądu - tłumaczy Andrzej Cader, komendant Straży Miejskiej w Żywcu. Dodaje, że w tym roku strażnicy miejscy nie ujawnili przypadków palenia śmieciami w piecach.
Przekroczone normy

W pierwszym tygodniu grudnia większość z 15 stacji badawczych na terenie województwa wskazywała przekroczenie normy pyłu zawieszonego niemal codziennie. Najgorzej było właśnie na terenie Bielska-Białej, gdzie norma jest przekroczona od początku miesiąca, a w sobotę stężenie wyniosło 232 mikrogramy na metr sześc. Od początku miesiąca przekroczone są również normy w Ustroniu, Cieszynie i Żywcu. W tym ostatnim w zeszły piątek stężenie wyniosło aż 305 mikrogramów na metr sześc.!

- Jest to spowodowane spadkiem temperatury powietrza, a tym samym wzrostem spalania różnych paliw potrzebnych do ogrzania domów. Drugim czynnikiem jest brak wiatru lub minimalne ruchy powietrza. Te dwa czynniki powodują, że zanieczyszczenia się nie rozprzestrzeniają, nie rozcieńczają się, a przez to wzrasta stężenie - tłumaczy Agata Bucko-Serafin, kierownik bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Na szczęście w tym tygodniu sytuacja jest ciut lepsza. To zasługa m.in. ostatnich deszczów na Podbeskidziu, które przyczyniły się do wypłukania pyłów z atmosfery. W ostatnim czasie szczególnie ciężka sytuacja była nie tylko na Pod-beskidziu, ale także po czeskiej stronie w kraju morawsko-śląskim.

Jak będzie w kolejnych dniach? Trudno powiedzieć. Wszystko uzależnione jest właśnie od pogody. Na stronie spjp.katowice.pios.gov.pl na bieżąco można zapoznać się z przedstawionymi w formie graficznej prognozami jakości powietrza. I chociaż z każdym rokiem zmniejsza się wartość średniorocznego stężenia pyłu zawieszonego, to - niestety - ilość dni z przekroczeniami utrzymuje się na podobnym poziomie.

- Sytuacja się poprawia, ale jest daleka od ideału - podkreśla Agata Bucko-Serafin.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog w Żywcu: Żywiec wypowiada wojnę trucicielom - Dziennik Zachodni