Barbórka 2014 w powiecie kłobuckim [ZDJĘCIA]...

  Barbórka 2014 w powiecie kłobuckim [ZDJĘCIA] Spotkania z górnikami, apele i karczma piwna

  PC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Barbórka w powiecie kłobuckim
  1/20
  przejdź do galerii

  Barbórka w powiecie kłobuckim ©ARC

  Barbórka 2014 w powiecie kłobuckim: Spotkania w szkołach z górnikami, apele i karczma piwna. Wszystko to zorganizowano w powiecie kłobuckim w ramach obchodów Barbórki 2014.

  Spotkanie z górnikami w Kalei  W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kalei odbyło się Barbórkowe spotkanie dzieci z emerytowanymi górnikami mieszkającymi w tej miejscowości. Wielu mieszkańców Kalei i Szarlejki pracowało w okolicznych kopalniach rud żelaza: Malice, Wręczyca Wielka, Golce. Po zamknięciu kopalń, część górników zaczęła dojeżdżać do kopalń węgla kamiennego na Śląsk, część przekwalifikowała się, a niektórzy przeszli na emeryturę. Nadal jednak obchodzili swoje święto.

  W tym roku zaproszenie do Zespołu ponownie przyjęło trzech górników, emerytów: Wacław Hobot, Józef Kała i Wiesław Bachniak. Opowiadali oni dzieciom o trudnej pracy górnika, o zwyczajach i obrzędach, tłumaczyli różnice w strojach górniczych i odpowiadali na dziesiątki pytań. Po zakończeniu opowieści wysłuchali piosenek i wierszy o górnikach i ich ciężkiej pracy. Z zachwytem przyglądali się czapkom górniczym przygotowanym przez przedszkolaków.

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Konieczkach  Klasę I i II odwiedził dziadek jednej z uczennic, emerytowany górnik Stanisław Mann, który opowiedział dzieciom o pracy w kopalni.

  Barbórka 2014 w Powiecie Kłobuckim - górnicza Karczma Piwna  Z kolei w sobotę 6 grudnia, w ramach obchodów Barbórki po raz szesnasty zorganizowano w Kłobucku Karczmę Piwną.
  Tradycyjnie spotkali się w niej górnicy w tym emeryci górnictwa, ludzie aktualnie związani zawodowo z górnictwem oraz zaproszeni goście z regionu.

  Karczmy Piwne organizowane są co roku z okazji Barbórki w całym województwie śląskim, stanowiąc istotny element tradycji tego zawodu. Region kłobucki kultywuje te tradycje od z górą stu lat. O tym, że są one wciąż żywe decyduje spora populacja górników, zwłaszcza emerytowanych, zamieszkujących nasz powiat.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama