Remont dworca w Sosnowcu: Będzie poczekalnia i nowy peron

  Remont dworca w Sosnowcu: Będzie poczekalnia i nowy peron

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aula dworca w Sosnowcu była już parę lat temu remontowana, gdy wprowadziła się tam biblioteka kolejowa
  1/3
  przejdź do galerii

  Aula dworca w Sosnowcu była już parę lat temu remontowana, gdy wprowadziła się tam biblioteka kolejowa ©arc

  Peron 2 na dworcu Sosnowiec Główny w końcu doczekał się remontu. Będzie przebudowa całej stacji. Projektanci pracują nad Maczkami. Dworce w Kazimierzu Górn. i na Dańdówce nadal do wyburzenia
  Podróżni, którzy korzystają z dworca kolejowego Sosnowiec Główny, mogą już obserwować postęp robót przy remoncie peronu drugiego. Krzywa, asfaltowa nawierzchnia w końcu zacznie być bardziej przyjazna pasażerom i bardziej estetyczna. Pociągi w kierunku Katowic zatrzymują się teraz przy wyremontowanej już części peronu od strony Będzina, przy cerkwi prawosławnej.
  - Stacja powoli odzyskuje dawny wygląd.
  Wiata na peronie drugim została pokryta papą termozgrzewalną. Jej konstrukcja została już oczyszczona i pomalowana, uzupełniono rynny oraz wykonano obróbki blacharskie - wylicza Jacek Karniewski z Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu.

  Obecnie trwa m.in. remont kanalizacji deszczowej i wymiana nawierzchni peronu. Wymienione ma być oświetlenie, ustawione nowe ławki i kosze. Będzie też platforma przyschodowa, która umożliwi osobom o ograniczonej możliwości poruszania się wejście na peron.

  - No cóż, jest trochę utrudnień, ale chyba warto trochę pocierpieć, skoro na dworcu ma być ładniej i lepiej. Dobrze, że kolej się zmienia, bo do tej pory nie bywało z nią najlepiej - mówi Halina Wołek, która wczoraj oczekiwała na sosnowieckim dworcu na pociąg do Myszkowa.

  Jeszcze jedną nowością, a w zasadzie powrotem do sprawdzonych rozwiązań, ma być udostępnienie pasażerom holu dworca. Do 17 grudnia do#przetargu mogą zgłaszać się przyszli potencjalni wykonawcy tej adaptacji. - Planowany termin udostępnienia podróżnym dworca to wiosna 2015 roku - mówi Bartłomiej Sarna z oddziału PKP SA we Wrocławiu.

  Na 2018 r. planowana jest całkowita modernizacja linii Będzin - Zebrzydowice - granica państwa. Wówczas stacja Sosnowiec Główny zostanie całkowicie przebudowana. Powstanie tu wówczas nowy, trzeci peron.

  Wiosną 2015 roku mają się za to zakończyć prace projektowe związane z adaptacją dworca kolejowego Sosnowiec Maczki na cele Politechniki Śląskiej.

  - Pierwszych studentów Centrum Naukowo-Dydaktyczne ma przyjąć w roku akademickim 2016/2017 - informuje Sarna.
  W pierwszej połowie nowego roku PKP SA ma też ogłosić kolejny przetarg na wyburzenie budynków dworców w sosnowieckich dzielnicach Kazimierz Górniczy i Maczki. Mówiono o tym już w 2013 r., ale... - Niestety, nie udało się zrealizować tych prac. Było to spowodowane rozwiązaniem umowy z wykonawcą prac rozbiórkowych, który miał je wykonać do 30 września tego roku. Nie zrobił tego, więc nie zdecydowaliśmy się na przedłużenie z nim umowy - mówi Sarna.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie nowy peron dla powracającego do macierzy w kieleckiem

   pan waciak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bezrobotnego najmity z KWK "Juliusz"...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powrót do macierzy

   Burak Strzemieszycki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Może będzie remont w Dąbrowie Górniczej napewno ułatwi to powrót do macierzy jeszcze większej licznie bezrobotnych najmitów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama