Orkan Aleksandra się zbliża. IMGW ostrzega mieszkańców...

  Orkan Aleksandra się zbliża. IMGW ostrzega mieszkańców zachodniej Polski

  TOS/AS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nadchodzi Orkan Aleksandra. W piątek mieszkańcy zachodniej części Polski będą się zmagać z silnym wiatrem. Winien będzie mu orkan Aleksandra, który obejmuje całą północno-zachodnią część Europy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydał ostrzeżenie w tej sprawie.
  Ostrzeżenie IMGW dotyczy na razie województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. W przypadku graniczącej z naszym regionem Opolszczyzny "prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunku południowo-zachodniego i południowego".

  Najsilniej wiać będzie w piątek na Wybrzeżu i w górach, gdzie porywy wiatru osiągną do 100-110 km/h, a w głębi kraju 85 km/h.

  Silny wiatr może spowodować uszkodzenia sieci energetycznych i budynków. Mogą wystąpić również utrudnienia w ruchu drogowym.

  "Nad Morzem Norweskim zalega rozległy i głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W nocy z czwartku na piątek 11/12.12 na peryferiach tego niżu utworzy się nad Wyspami Brytyjskimi wtórny niż , który w ciągu 24 godzin przemieści się na wschód nad południową Skandynawię, a potem na północny wschód nad Zatokę Botnicką. Taka sytuacja baryczna spowoduje wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju, a w okresie od nocy z czwartku na piątek do soboty w pozostałej części kraju. W piątek, w nocy z piątku na sobotę i początkowo w sobotę wystąpią opady deszczu, w sobotę opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a na Pogórzu, Przedgórzu i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu" - czytamy na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama