Ważne
  Elektryczny samochód dla częstochowskiej Straży Miejskiej

  Elektryczny samochód dla częstochowskiej Straży Miejskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa jest kolejnym, po Wrocławiu, miastem w Polsce, dysponującym elektrycznym samochodem mitsubishi i-MiEV, który nie emituje dwutlenku węgla. Ekologiczne auto będzie użytkować częstochowska Straż Miejska.
  W piątek przedstawiciele działającego także w Częstochowie fińskiego koncernu energetycznego Fortum przekazali samochód władzom miasta. Inicjatywa służy wsparciu działań, prowadzących do redukcji emisji dwutlenku węgla.

  - Nasi funkcjonariusze wykorzystają w najlepszy sposób wszystkie zalety tego samochodu - zapewnił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, zapowiadając przekazanie auta strażnikom miejskim.


  Prezydent miasta odbył też próbną przejażdżkę elektrycznym samochodem i zapoznał się ze sposobem jego zasilania. Ładowanie baterii umożliwia terminal, który w tym tygodniu zamontowano na parkingu przy Urzędzie Miasta.

  Przekazany w piątek samochód jest biały - opatrzony godłem Częstochowy i granatowymi elementami graficznymi informującymi m.in. że jest to auto elektryczne. Fortum dysponuje jeszcze drugim, identycznym mitsubishi, które również pojawi się wkrótce na ulicach Częstochowy.

  Elektryczny samochód ma być tańszy w eksploatacji od tradycyjnych. Wyliczono, że koszt przejechania nim jednego kilometra jest o jedną trzecią niższy w porównaniu z napędem konwencjonalnym. Po pełnym naładowaniu auto może przejechać 160 km. Rozwija prędkość 130 km na godzinę.

  Arkadiusz Tomala z Mitsubishi Motors Poland zapewnia, że ta firma jako jedyna na świecie ma w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. Producent przekonuje, że są to samochody przyszłości, służące do ekologicznego transportu elektrycznego. Pojazd jest cichy i zwrotny, a jego eksploatacja nie szkodzi środowisku.

  Wyposażając wybrane samorządy w auta elektryczne koncern Fortum chce m.in. promować ideę zrównoważonego transportu oraz popularyzować wdrażanie czystych technologii, służących redukcji emisji dwutlenku węgla.

  - Częstochowa jest dla nas szczególnie istotną lokalizacją, bowiem funkcjonuje tu nasza najnowocześniejsza elektrociepłownia. Zależy nam, by wspólnie z władzami miasta konsekwentnie realizować politykę prośrodowiskową - zapewnił rzecznik Fortum w Polsce, Roman Jamiołkowski.

  Wcześniej Fortum był m.in. inicjatorem edukacyjnej akcji informacyjnej w Częstochowie na temat gospodarności energetycznej oraz organizatorem pikniku energetycznego w mieście.

  Fortum jest jednym z największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich oraz czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama