Kwiatkowski: pilne problemy lokalowe sądów w woj. śląskim...

  Kwiatkowski: pilne problemy lokalowe sądów w woj. śląskim rozwiązane

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzięki nowym budynkom sadów okręgowych w Katowicach i Częstochowie oraz otwartego w piątek ośrodka zamiejscowego gliwickiego sądu w Rybniku, rozwiązano najbardziej palące problemy lokalowe sądów w woj. śląskim - ocenił minister sprawiedliwości.
  Tego dnia w Rybniku oficjalnie otwarto nową siedzibę tamtejszego ośrodka zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Inwestycja kosztowała ponad 42 mln zł. W połowie stycznia otwarto zbudowany za ok. 38 mln zł nowy obiekt Sądu Okręgowego w Częstochowie. W 2009 r. oddano natomiast wartą ok. 60 mln zł nową siedzibę Sądu Okręgowego w Katowicach.

  - Rozwiązaliśmy najbardziej palące problemy. To nie znaczy, że wszystkie - kolejne będą sukcesywnie rozwiązywane.
  Jesteśmy na etapie przygotowania planów inwestycyjnych w perspektywie kilku lat - jest tam kilka inwestycji z terenu woj. śląskiego - mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podczas otwarcia siedziby rybnickiego ośrodka.

  Jak podkreślił, wymiar sprawiedliwości musi się zmieniać, a jego budynki muszą być funkcjonalne, aby usunąć komplikującą pracę sądów barierę dostępności sal rozpraw. - Jestem przekonany, że ten czas bezpowrotnie mija, tutaj na terenie apelacji śląskiej, przy tych inwestycjach, które oddaliśmy w tym czy zeszłym roku do użytku, największe problemy w sensie funkcjonalnym usunęliśmy - ocenił minister.

  Zaznaczył, że część nowych inwestycji wiąże się ze zmianami w strukturze sądów, aby optymalnie wykorzystać powstające lub modernizowane budynki. - Decyzje, które podejmujemy, zawsze są motywowane tym, żeby korzystać z miejsc, gdzie sal rozpraw jest więcej, żeby obywatel czekał na rozstrzygnięcie jego sprawy jak najkrócej - podkreślił Kwiatkowski.

  Nowe inwestycje prowadzone są m.in. na terenie okręgu gliwickiego, obejmującego swoim zasięgiem m.in. Rybnik z jego ośrodkiem zamiejscowym. Przy obecnej siedzibie Sądu Okręgowego w Gliwicach powstaje nowa sala karna ze wszystkimi zabezpieczeniami stosowanymi w sprawach niebezpiecznych przestępców. Projektowana jest budowa nowego sądu rejonowego w Rudzie Śląskiej.

  W ciągu ostatnich dziesięciu lat funkcjonowania okręgu gliwickiego m.in. od podstaw zbudowano siedzibę sądu rejonowego w Żorach, znacznie rozbudowano siedzibę sądu w Jastrzębiu Zdroju, generalne remonty przeszły zabytkowe budynki sądów rejonowych w Raciborzu, Zabrzu i Gliwicach. Ten ostatni uzyskał również budynek przedwojennego sądu grodzkiego, w którym potem przez lata mieściło się technikum. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama