Ważne
  Gospoda Polska w Szczyrku spłonęła. Szczyrk stracił kultowy...

  Gospoda Polska w Szczyrku spłonęła. Szczyrk stracił kultowy lokal

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z krytej strzechą gospody wiele nie zostało. Ogień całkowicie strawił dach i piętro, które runęło
  1/3
  przejdź do galerii

  Z krytej strzechą gospody wiele nie zostało. Ogień całkowicie strawił dach i piętro, które runęło ©Łukasz Klimaniec

  Nocny pożar strawił Gospodę Polską w Szczyrku. Strażacy szacują, że straty sięgną nawet 2 mln zł. W pokrytym strzechą lokalu miała się odbyć zabawa sylwestrowa. Właściciele liczyli na gości.
  Gospoda Polska to znany lokal, można powiedzieć kultowy i mający swoją tradycję. Jego pożar to potężna strata dla właścicieli, ale także dla miasta - mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku. W nocy z czwartku na piątek ogień strawił jeden z najbardziej znanych lokali pod Skrzycznem, słynący m.in. z organizowania wesel, imprez okolicznościowych i cyklicznych, jak np. międzynarodowy Festiwal Golonki. Strażacy szacują straty na 2 mln zł.


  Ogień, jaki pojawił się na krytym strzechą dachu, zauważył jeden z mieszkańców. To on ok. godz. 2.30 zaalarmował strażaków. Pierwsi do gaszenia ruszyli ochotnicy ze Szczyrku, którzy siedzibę OSP mają tuż obok Gospody Polskiej. Wkrótce dołączyły jednostki z Bielska-Białej, Wilkowic i Mesznej - dowódcy zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z wielkim drewnianym obiektem.

  - Gdy strażacy dotarli na miejsce, zauważyli, że pożar objął już pierwszą kondygnację. Palił się dach budynku pokryty trzciną impregnowaną, około pięciu metrów kwadratowych wokół komina - mówi mł. bryg. Witold Inerowicz, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej 1 w Bielsku-Białej.

  Na piętrze gospody znajdowały się drewniane ławy, stoły i inne sprzęty. Pod ich ciężarem nadpalona konstrukcja zawaliła się i wszystko, co znajdowało się na piętrze, wpadło na parter budynku. Sprzęty spłonęły lub zostały nadpalone.

  - Strażacy mieli trudności z wejściem do środka - przyznaje Inerowicz.

  Pożar był trudny do opanowania - nie dość, że płonął drewniany obiekt pokryty strzechą, to jeszcze silny wiatr, jaki panował tamtej nocy w Beskidach, błyskawicznie roznosił płomienie.

  Burmistrz Antoni Byrdy, który na miejsce pożaru dotarł około godz. 4.00, zorganizował ciężki sprzęt m.in. koparkę, która okazała się konieczna do usunięcia zwałów trzciny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda

   Góral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ten lokal był perełką Szczyrku .
   Szkoda .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozar!!!!!

   Strazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak sie buduje z tak latwo palnych materialow!!!!!! To niema dziwoty!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama