Katowicki IPN odznaczył 34 internowanych. Tego się nie...

  Katowicki IPN odznaczył 34 internowanych. Tego się nie zapomina

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie I LO każdego roku w okolicy 13 grudnia, inscenizują przed szkołą obrazki z ulic stanu wojennego
  1/2
  przejdź do galerii

  Uczniowie I LO każdego roku w okolicy 13 grudnia, inscenizują przed szkołą obrazki z ulic stanu wojennego ©Magdalena Nowacka-Goik

  W I LO im. Smolenia 34 osoby walczące w latach 80. o demokrację, odebrały państwowe odznaczenia. A dla młodzieży przygotowali lekcję historii
  Bytom: Walczyli o demokratyczną Polskę w latach 80. Dziś odznaczeni przez IPN [ZDJĘCIA]

  Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Wolności i Solidarności, odznaczono wczoraj 34 osoby. Wśród odznaczonych Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski znaleźli się Ignacy Władysław Broniszewski, Tadeusz Adam Dudek, Maciej Marian Jasiński, Andrzej Marcin Kabat, Ewa Kipta i Jan Antoni Kuczek.
  Odznaczenia wręczał Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Nie przez przypadek - to w tej szkole właśnie, na początku lat 80. uczniowie stworzyli nielegalną organizację pod nazwą Ruch Młodzieży Niepodległej.

  Absolwenci Smolenia, którzy w tamtych czasach mieli po 16, 17 i 18 lat, spotkali się z młodzieżą i opowiadali o czasach, które chociaż nie tak odległe, są historią. Ale trudną historią. - Takie lekcje, spotkania z uczniami, powinny być częstsze, a my powinniśmy opowiadać im przede wszystkim o życiu codziennym tamtych czasów, żeby mogli poczuć klimat - podkreślał Marek Kińczyk, absolwent Smolenia, internowany i odznaczony wczoraj Krzyżem Wolności i Solidarności. Inni dodawali, że to ważne, aby przekazując te wspomnienia nie koncentrować się na aspektach politycznych, a właśnie na życiu zwykłych ludzi w tamtym okresie.

  - Oni starali się żyć normalnie, ale sytuacja, w której się znaleźli, dała im możliwość pokazania, że takie wartości jak patriotyzm, sprawiedliwośc, wolność, są w każdym z nas. I można je pokazać właśnie także w codziennym życiu - mówi Bartosz Żak, uczeń I LO.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama