Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnie do likwidacji, ale mają węgiel! Kazimierz-Juliusz na 2 lata, Sośnica na 30 lat

Aldona Minorczyk-Cichy
KWK Halemba była najczęściej "zamykaną" kopalnią na Śląsku. Mimo to nadal pracuje
KWK Halemba była najczęściej "zamykaną" kopalnią na Śląsku. Mimo to nadal pracuje Arkadiusz Gola
Kopalnie sa przeznaczone do likwidacji chociaz mają węgiel. Dlaczego? Dotarliśmy do informacji, że Kazimierz-Juliusz ma węgiel na dwa lata fedrowania, a Sośnica-Makoszowy na 20 do 30 lat. Czy uda się je uratować?

Kopalnia Sośnica-Makoszowy, według aktualnych planów Kompanii Węglowej, jest skazana na powolne wygaszanie. Jednak wcale tak nie musi być. Powstały dwa niezależne raporty: inżynierów tej kopalni oraz pracowników Politechniki Śląskiej. Wskazują one, że za dwa lata ta kopalnia może być rentowna, a potem fedrować przez co najmniej 20 lat.

Także w sosnowieckim Kazimierzu-Juliuszu niekoniecznie obchodzono ostatnią Barbórkę. W kopalni pod ziemią jest udostępnionych, niewymagających inwestycji 300-500 tys. ton węgla, tego dobrego, który sprzedaje się na pniu. To tzw. grube sorty. Zaś gdyby znalazły się pieniądze na pójście dalej, przed kopalnią byłoby jeszcze kilka lat pracy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DLACZEGO KOPALNIE SĄ PRZEZNACZONE DO LIKWIDACJI? CZYTAJ TUTAJ

Najczęściej "zamykali" Halembę, a nadal pracuje

Najczęściej "zamykaną" kopalnią w województwie śląskim jest Halemba w Rudzie Śląskiej. Bywało gorąco, protesty, podziemne strajki. Ostatni raz próbowano ją likwidować w 2010 roku. Dlaczego? Przynosiła ogromne straty. Ale wcześniej, wiosną 2006 r., został tam zasypany Zbigniew Nowak. Odratowano go cudem po stu godzinach pod ziemią. Potem w listopadzie, w tym samym miejscu, zginęło 23 górników. Doszło do zapalenia się metanu, wybuchu pyłu węglowego. Górnicy nie mieli szans na ucieczkę. Akcja ratownicza kosztowała krocie, co pogłębiło problemy finansowe.

Poza tym wokół kopalni wytworzyła się niekorzystna atmosfera polityczna. I właśnie w 2010 roku w lutym podjęto decyzję o zamknięciu. Przeniesiono nawet część pracowników do kopalni Sośnica-Makoszowy. Zaczęły się protesty. W ich efekcie powołano sztab ekspertów, który opracował plan restrukturyzacji. Jak się okazało, udany. - Teraz Halemba to przecież jedna z najlepszych kopalni Kompanii - podkreśla Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Sośnica-Makoszowy nie pójdzie pod nóż?

Teraz ważą się losy kopalni Sośnica-Makoszowy. Zgodnie z planami naprawczymi Kompanii Węglowej, chciano znacznie ograniczyć tam załogę i wydobycie. Zamiast ponad 4400 osób, już w przyszłym roku ma być tam zatrudnionych niespełna 1800 osób (pozostali nie zostaną zwolnieni, tylko przeniesieni do innych kopalń), a za pięć lat - około 1500. Zaś wydobycie z prawie 10 tysięcy ton dziennie spadnie o połowę. To w praktyce pogłębiłoby straty i oznaczało koniec zakładu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DLACZEGO KOPALNIE SĄ PRZEZNACZONE DO LIKWIDACJI? CZYTAJ TUTAJ

Protestuje przeciwko temu grupa inżynierów. Przygotowali plan naprawczy. Ich zdaniem, do wydobycia przygotowane są 63 miliony ton surowca bardzo dobrej jakości. Przy zatrudnieniu 2700 osób i wydobyciu dobowym na poziomie około 7 tys. ton, zakład mógłby odrobić straty i zacząć przynosić zyski po czterech latach. A fedrować mógłby nawet 20-30 lat!

Perspektywą zamknięcia kopalni przerazili się prezydenci Gliwic i Zabrza. Zygmunt Frankiewicz zlecił opracowanie analizy pracownikom Politechniki Śląskiej, m.in. prof. Andrzejowi Karbownikowi.

- Z profesorem Karbownikiem mamy inne poglądy, ale tutaj się zgadzamy. Jestem też skłonny uwierzyć, że zamknięcie tej kopalni było próbą politycznej zemsty PO na prezydencie Frankiewiczu - mówi Ziętek.

Co mówią profesorowie? Trzeba inwestować

Naukowcy z Politechniki Śląskiej podkreślają w swojej analizie, że winien złej kondycji kopalni Sośnica-Makoszowy jest jej właściciel. Kopalnie zostały połączone w 2005 roku, aby było taniej. Tyle że celów nie osiągnięto. Koszty zaczęły wzrastać, wydobycie i wydajność górników malały.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DLACZEGO KOPALNIE SĄ PRZEZNACZONE DO LIKWIDACJI? CZYTAJ TUTAJ

W złożach obu ruchów jest 120 mln ton węgla, z tego możliwych do wydobycia połowa. To m.in. dlatego, że górą przebiegają dwie autostrady, mające strefy ochronne. Aby od 2017 roku kopalnia mogła być rentowna, powinna wydobywać na trzech ścianach. Średni dobowy poziom - ok. 10 tys. ton. Konieczne są inwestycje. Do 2020 roku ponad pół miliarda.

Docelowe zatrudnienie to 2500 osób. Po uzyskaniu nowej koncesji Sośnica-Makoszowy może fedrować do 2035 roku! Ta ekspertyza nie zobowiązuje Kompanii do utrzymania kopalni. Jest jedynie mocnym argumentem w rękach prezydentów Zabrza i Gliwic. a

***

  • Z danych Centrum im. Adama Smitha wynika, że w pierwszej połowie 2014 roku średnia cena węgla w Polsce wynosiła 280,31 zł, co przy uśrednionych kosztach własnych kopalni - 311,03 zł - postawiło branżę na krawędzi bankructwa.
  • Polska od 2008 r. jest importerem węgla kamiennego netto, co oznacza, że z zagranicy sprowadzamy więcej tego paliwa, niż poza granice Polski sprzedajemy, a głównym dostawcą tańszego surowca na nasz rynek jest Rosja. Importem węgla do Polski zajmuje się już ponad 200 firm.
  • Trzynastka, czternastka, dodatek stażowy, deputat węglowy, posiłki profilaktyczne, zegarek za 25 lat pracy, piórnikowe, zwrot za bilety kolejowe, finansowane dojazdy do pracy, dodatkowy urlop, wynagrodzenie za dyżur domowy - to niektóre górnicze przywileje.
  • Wg Centrum im. A. Smitha, konieczna jest likwidacja większości z nich. W rachubę wchodzi np. zaproponowanie pracownikom kopalń części posiadanych przez Skarb Państwa akcji górniczych spółek o wartości np. 5-letniej skumulowanej wartości narzuconych dodatkowych świadczeń. W ten sposób obciążenie nałożone przez państwo zostałoby przez to państwo wykupione, uwalniając przedsiębiorstwa górnicze od podważających ich międzynarodową konkurencyjność regulacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera