Ważne
  Przedszkole w Zabrzu dla 200 dzieci powstaje w Mikulczycach...

  Przedszkole w Zabrzu dla 200 dzieci powstaje w Mikulczycach [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Zabrzu-Mikulczycach powstaje nowe przedszkole
  1/16
  przejdź do galerii

  W Zabrzu-Mikulczycach powstaje nowe przedszkole ©Bartosz Pudełko

  Nowe przedszkole w Zabrzu powstaje w Mikulczycach przy ul. Lipowej. Ma być gotowe za kilka tygodni. Pierwotny termin wskazywał jednak jesień tego roku. Opóźnienia spowodowane są nieprzewidzianymi pracami.
  Ulica Lipowa w Mikulczycach wyjątkowo obrodziła w remonty i inwestycje. Niemal w tym samym miejscu znajduje się odrestaurowana kapliczka, remontowany zabytkowy dworek i nowy budynek przedszkola. Ten ostatni zwraca uwagę kolorową elewacją, na której wymalowano cztery dziecięce twarze.

  Z zewnątrz obiekt jest już niemal gotowy. Brakuje tylko drzwi wejściowych, a końca dobiegają prace związane z zagospodarowaniem terenu. Od frontu robotnicy układają ostatnie kostki, zaś z tyłu trwa budowa placu zabaw. Całości dopełni zieleń, ale tę posadzić można dopiero wiosną.

  Prace wre również wewnątrz nowego budynku.

  - Pracuje tu kilka ekip równocześnie. Trwa m.in. malowanie ścian w salach zabaw dziecięcych, sufitu w korytarzu na piętrze, są układane wykładziny. W większości sal zamontowano już sufity i oświetlenie. Wkrótce rozpocznie się montaż sufitów w pomieszczeniach sali gimnastycznej, teatralnej i w korytarzu na parterze - informuje Elżbieta Urbaniak, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

  Część pomieszczeń jest już jednak gotowa, a niektóre, jak np. kuchnia, w pełni wyposażone. Równolegle z ostatnimi pracami wykończeniowymi swoje zadania rozpoczną firmy zajmujące się aranżacją i wyposażaniem wnętrz.

  Na budowie widać wyraźnie, że pracownicy wykonawcy, firmy Lechbud, uwijają się w pocie czoła. Nic dziwnego, muszą zdążyć do 31 stycznia 2015 roku. Wtedy bowiem prace budowlane mają się zakończyć i rozpoczną się odbiory.

  Jak wiadomo jednak, nie był to pierwszy termin zakończenia inwestycji. Pierwotnie przedszkole, którego budowa ruszyła pod koniec 2012 roku, miało być gotowe jesienią tego roku. W trakcie budowy na jaw wyszło, że zakres prac musi być większy, a nie przewidziała tego dokumentacja projektowa. Konieczne były więc dodatkowe prace. Odbiło się to nie tylko na terminach, ale i kosztach. Te sięgnęły ponad 12 mln zł. Pierwotnie szacowano, że będzie to ok. 7,5 mln zł.

  Przedszkole powstające przy ul. Lipowej będzie wyjątkowo duże

  Znajdzie się w nim 8 oddziałów, czyli ok. 200 dzieci, a to formalnie dwa przedszkola. I tak właśnie w nowym budynku siedzibę znajdą najprawdopodobniej: Przedszkole 32, które mieściło się wcześniej w tym miejscu, a na czas remontu przeniosło się do Szkoły Podstawowej nr 26, a także Przedszkole nr 24 z ul. Strażackiej.

  Dzieci będą miały do dyspozycji 8 sal, każda z węzłem sanitarnym, salę gimnastyczną, teatralną, plastyczną, muzyczną oraz służącą do zabaw. Na zewnątrz poprowadzą 4 tarasy, z których dzieci będą mogły dostać się do ogrodu. Tam czeka na nich plac zabaw oraz boisko. Wszystko ze specjalną, gumową i bezpieczną nawierzchnią.

  Ponadto w przedszkolu znajdzie się oczywiście zaplecze sanitarne, pokoje lekarskie czy duża i nowoczesna kuchnia połączona z jadalniami. Całość przystosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdzie się winda i specjalne sanitariaty. Nie zabraknie też miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama