Katowice: Rekordowa ilość prac na Konkurs Śląskiej...

  Katowice: Rekordowa ilość prac na Konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Ponad sześćdziesięciu fotoreporterów (w tym roku po raz pierwszy również z województw dolnośląskiego, opolskiego oraz morawsko-czeskiego Republiki Czeskiej) nadesłało łącznie kilkaset zdjęć. Były to zarówno fotografie pojedyncze, jak i cykle. To rekordowa ilość prac nadesłanych na ósmy już konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej, organizowany przez Bibliotekę Śląską i Regionalne Stowarzyszenie Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej w Ostrawie.
  Wszystkie zdjęcia wykonane zostały w 2010 roku. Największa uwaga reporterów skupiła się więc na tematach związanych z powodzią w województwie śląskim, echami katastrofy smoleńskiej oraz wyburzeniem dworca PKP w Katowicach. Tradycyjnie już fotoreporterzy nadesłali wiele zdjęć przedstawiających wydarzenia w regionie, takie jak procesje, festyny, odpusty, jarmarki, koncerty i festiwale. Po raz kolejny okazało się też, że ich obiektywy lubią tematykę sportową.
  Warto też podkreślić, że na zdjęciach uwieczniono nie tylko wdzięczne do fotografowania miejsca, jak Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Jaworzno i Sosnowiec, ale również odległe zakątki świata, takie jak Kambodża, Algier, Birma, Laos, Filipiny, Indonezja czy Serbia.

  Pierwsze obrady jury odbędą się 18 lutego br. W jego skład weszli prof. Marian Oslislo, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - przewodniczący jury; Witold Englender, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej; Katarzyna Łata-Wrona, prezes zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego; Zbigniew Podsiadło, prezes zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Górskiego oraz Martyna Radłowska-Obrusnik, przedstawiciel Regionalnego Stowarzyszenia Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej w Ostrawie. Spośród fotografii spełniających wymogi konkursu jury dokona wyboru około 150 najlepszych prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie konkursowej. Będzie ją można oglądać w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej przez cały marzec.

  4 marca br. odbędą się obrady końcowe, podczas których wybrani zostaną laureaci trzech nagród głównych (w tym nagrody przechodniej - "Złotego Druha") oraz nagród specjalnych. Nagrody specjalne to m.in. Nagroda Czytelników Biblioteki Śląskiej im. Krystyny Bochenek, Nagroda za najlepsze zdjęcie o tematyce ogrodowo-kulturalnej oraz Nagroda im. Jana Suchana.

  Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 marca br. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej (sala Parnassos).

  W kolejnych miesiącach wystawa Śląska Fotografia Prasowa 2010 będzie prezentowana m.in. na terenie Silesia City Center (Plac Tropikalny) oraz w hali odlotów Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice Pyrzowice.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama