Śląski Kościół: Wiktor Skworc z nowymi biskupami w duchu...

  Śląski Kościół: Wiktor Skworc z nowymi biskupami w duchu papieża Franciszka

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Arcybiskup Wiktor Skworc z nowymi biskupami pomocniczymi Markiem Szkudłą i Adamem Wodarczykiem.
  1/6
  przejdź do galerii

  Arcybiskup Wiktor Skworc z nowymi biskupami pomocniczymi Markiem Szkudłą i Adamem Wodarczykiem.

  Nominacje biskupów pomocniczych Archidiecezji Katowickiej pokazują, że metropolita katowicki Wiktor Skworc widzi, na jakich duchownych jest zapotrzebowanie. Nowi biskupi Marek Szkudło i Adam Wodarczyk wiernym przedstawią się w... katowickim Spodku.
  Tego jeszcze nie było. Nowi biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej zostaną przedstawieni wiernym podczas koncertu kolęd w Spodku.

  Dla wtajemniczonych w życie śląskiego Kościoła nominacje biskupów pomocniczych księży Marka Szkudły i Adama Wodarczyka nie były zaskoczeniem. Duchowni są przykładem nie tylko zmian pokoleniowych w Kościele, ale też zgodnego z potrzebami czasów typu duszpasterstwa. Również objęcie przez nich funkcji będzie nietypowe. 6 stycznia po oficjalnych uroczystościach kościelnych w katowickiej katedrze przejdą do Spodka, gdzie odbędzie się koncert kolęd.

  - Nasi biskupi przywitają się z wiernymi. Będzie to okazja do rozmów - wyjaśnia ks. Łukasz Gaweł, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  TWARÓG: ŚLĄSKI KOŚCIÓŁ OTWARTY


  Biskupi XXI wieku

  Co wiemy o nowych biskupach?

  Ks. Marek Szkudło od 29 lipca 2012 roku pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Jednym słowem, miał największy wpływ na jakość "kadry", kształtowanie postaw księży.

  Znający świetnie język włoski ks. Adam Wodarczyk jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, stworzonego przez ks. Franciszka Blachnickiego.

  Ten personalny wybór też jest symboliczny, bo wskazuje, że trzeba promować Kościół społeczny, bliski ludziom, niekoturnowy. Ruch Światło-Życie to jedna z najbardziej aktywnych katolickich wspólnot. Oazy były solą w oku władz PRL, bo przyciągały młodych ludzi do Kościoła, ale też udział w grupie stawiał przed wiernymi konkretne zadania. Z pewnością skracał dystans między duchownymi i wiernymi, co tak bardzo byłoby dziś ożywcze dla wzajemnych relacji.

  Nominacje te zatem wiele mówią o katowickim arcybiskupie Wiktorze Skworcu, który przejął ster archidiecezji po bardzo popularnym, dobrotliwym biskupie Damianie Zimoniu. Obaj hierarchowie, kiedy tylko zdarzy się okazja, podkreślają łączącą ich więź oraz spojrzenie na przemiany społeczeństwa i duchowieństwa. Wielkim ukłonem w stronę poprzednika były uroczyste, ale przede wszystkim niezwykle serdeczne urodziny abp. Zimonia, których organizatorem i motorem był obecny metropolita katowicki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jorgusiu WODZU Nasz

   to jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Po jakimu nie przekazujesz nom świątecznych życzeń.Abo jeześ chory abo cie jako inno niemo wzienła co do nas wiernych zielonych ludzików nie chcesz do nas przemówić na te świenta i pokrzepić...rozwiń całość

   Po jakimu nie przekazujesz nom świątecznych życzeń.Abo jeześ chory abo cie jako inno niemo wzienła co do nas wiernych zielonych ludzików nie chcesz do nas przemówić na te świenta i pokrzepić nasze serca po sfałszowanych wyborach.>bo przeca jakby ONI nie sfałszowali to by my mieli 100%.Nas je milion abo i wiencej a mómy ino tak mało przedstawicieli we władzy,a jeszcze wolą tych inszych do koalicyji niż nas.Jorgusiu dodej nom trocha szwungu do dalszej walki o autonomie i naszo gpdka.Bez twojej otuchy padnymy jak siniente muchy nie mówiąc o rybach,kierych nom trza na wilijo.Jorgusiu dej głos,aby jeszcze dychosz i bydziesz nas dlej prowadził do ostatecznego zwycienstwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościół państwowy

   Ślązak-Wykształciuch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Epoka wiktoriańska kiedyś się skończy, ale ze zgliszcz nic już nie powstanie. Ja wierzę i będę wierzył, tylko zmarnowanego dziedzictwa żal..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W co tak namiętnie wierzysz ?

   AgnosticFront (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Fakt - dzieciństwa żal !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To może i Profesora Widerę przedstawi oficjalnie jako ordynariusza

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   wszystkich prawowiernych Ślązaków spod znaku trzech skrzydeł ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komercja w tej organizacji sięga ZENITU !!!

   system of a down (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Kiedyś budowano "SPODEK" dla TOWARZYSZY z PZPR. Teraz mamy do czynienie z historyczną zamianą ról... BRAWO towarzyszu PIERWSZY SEKRETARZU !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   apolityczny ale partyjny

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

   Może abp Skworc nie jest ulubieńcem partii religijnych socjalistów i pewnego zakonnika w Toruniu ale jest jak najbardziej partyjny. Służy w pewnym skrzydle rządowej partii która na Górny Śląsk tak...rozwiń całość

   Może abp Skworc nie jest ulubieńcem partii religijnych socjalistów i pewnego zakonnika w Toruniu ale jest jak najbardziej partyjny. Służy w pewnym skrzydle rządowej partii która na Górny Śląsk tak samo patrzy jak PiS. Jest to tz. skrzydło postsanacyjne. Ale to nic nowego. Marszałek i jego prawa ręka w regionie Kurzydło również mieli tubylców na swoich usługach.

   Lepiej by było gdyby abp Skworc więcej czytał Ewangelii a mniej odbierał telefonów ze stolicy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do wymiany !!

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

   Teraz tylko trzeba wymienić tego POPISowego arcybiskupa Skworca !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wymienić

   na (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   kolejnego darmozjada ???? chyba nie tedy droga niech się pakują do swojego kraju bo ludzie w tym kraju grzebią po śmietnikach a oni budują kolejne silosy i muzea za 16mil cyce opadają z tym gnojami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama