Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Kościół: Wiktor Skworc z nowymi biskupami w duchu papieża Franciszka

Agata Pustułka
Arcybiskup Wiktor Skworc z nowymi biskupami pomocniczymi Markiem Szkudłą i Adamem Wodarczykiem.
Arcybiskup Wiktor Skworc z nowymi biskupami pomocniczymi Markiem Szkudłą i Adamem Wodarczykiem.
Nominacje biskupów pomocniczych Archidiecezji Katowickiej pokazują, że metropolita katowicki Wiktor Skworc widzi, na jakich duchownych jest zapotrzebowanie. Nowi biskupi Marek Szkudło i Adam Wodarczyk wiernym przedstawią się w... katowickim Spodku.

Tego jeszcze nie było. Nowi biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej zostaną przedstawieni wiernym podczas koncertu kolęd w Spodku.

Dla wtajemniczonych w życie śląskiego Kościoła nominacje biskupów pomocniczych księży Marka Szkudły i Adama Wodarczyka nie były zaskoczeniem. Duchowni są przykładem nie tylko zmian pokoleniowych w Kościele, ale też zgodnego z potrzebami czasów typu duszpasterstwa. Również objęcie przez nich funkcji będzie nietypowe. 6 stycznia po oficjalnych uroczystościach kościelnych w katowickiej katedrze przejdą do Spodka, gdzie odbędzie się koncert kolęd.

- Nasi biskupi przywitają się z wiernymi. Będzie to okazja do rozmów - wyjaśnia ks. Łukasz Gaweł, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TWARÓG: ŚLĄSKI KOŚCIÓŁ OTWARTY

Biskupi XXI wieku

Co wiemy o nowych biskupach?

Ks. Marek Szkudło od 29 lipca 2012 roku pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Jednym słowem, miał największy wpływ na jakość "kadry", kształtowanie postaw księży.

Znający świetnie język włoski ks. Adam Wodarczyk jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, stworzonego przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Ten personalny wybór też jest symboliczny, bo wskazuje, że trzeba promować Kościół społeczny, bliski ludziom, niekoturnowy. Ruch Światło-Życie to jedna z najbardziej aktywnych katolickich wspólnot. Oazy były solą w oku władz PRL, bo przyciągały młodych ludzi do Kościoła, ale też udział w grupie stawiał przed wiernymi konkretne zadania. Z pewnością skracał dystans między duchownymi i wiernymi, co tak bardzo byłoby dziś ożywcze dla wzajemnych relacji.

Nominacje te zatem wiele mówią o katowickim arcybiskupie Wiktorze Skworcu, który przejął ster archidiecezji po bardzo popularnym, dobrotliwym biskupie Damianie Zimoniu. Obaj hierarchowie, kiedy tylko zdarzy się okazja, podkreślają łączącą ich więź oraz spojrzenie na przemiany społeczeństwa i duchowieństwa. Wielkim ukłonem w stronę poprzednika były uroczyste, ale przede wszystkim niezwykle serdeczne urodziny abp. Zimonia, których organizatorem i motorem był obecny metropolita katowicki.
Rozumie śląskie wyzwania

Pewna część śląskich środowisk pozwala sobie na opinie, że abp Skworc (Ślązak z dziada pradziada), po długiej posłudze w diecezji tarnowskiej "przestał rozumieć Śląsk", na co dowodem ma być jednoznaczne odcięcie się od Ruchu Autonomii Śląska. Jako przykład dyplomacji w tej sprawie przywołuje się abp. Zimonia. Trzeba jednak powiedzieć, że pierwsze śląskie ożywienie, które nastąpiło w 1989 roku, miało zupełnie inny wymiar niż fala, którą wywołały deklaracje narodowości śląskiej w dwóch kolejnych spisach powszechnych.

Inna jest też sytuacja gospodarcza województwa. Choć pierwsze lata wolności i transformacja górnictwa przyniosły wiele frustracji i tragedii, to jednak nic w obliczu dzisiejszych wyzwań: górnictwo czeka na ostateczne rozstrzygnięcia, rynek pracy w regionie jest zamurowany, nie ma wizji funkcjonowania aglomeracji, która stanowi rynek naczyń połączonych. Do tego trzeba dodać kryzys Kościoła, który musi szybko znaleźć nowe sposoby komunikowania się z wiernymi.

Kościół jest apolityczny

Trzeba jednak podkreślić, że metropolita katowicki dba o apolityczność śląskich księży. Nie przyszłoby mu do głowy, by znaleźć się w komitecie honorowym marszu 13 grudnia, zorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, co zdarzyło się arcybiskupowi częstochowskiemu Wacławowi Depo. (Pod naciskiem nuncjusza apostolskiego musiał się z komitetu wycofać, w czym należy odczytać wpływ papieża Franciszka).

Abp Skworc dobrze odczytuje intencje papieża, którego styl i poglądy wstrząsnęły wieloma hierarchami. Arcybiskup katowicki rozpoczął od zdefiniowania zagrożeń i słabości Kościoła. Temu celowi służy trwający synod diecezjalny. Jego intelektualną podporą jest wybitnie zdolny ksiądz Grzegorz Strzelczyk, sekretarz Synodu. Ustalenia synodalne wyznaczą drogę, po jakiej będzie kroczył śląski Kościół przez najbliższe lata.

Kościół w liczbach

Równomierny spadek w diecezjach

Liczba uczestniczących w niedzielnej mszy maleje od początku lat 90."Z roku na rok niewielki, ale systematyczny. W roku 2013 wskaźnik dominicantes (odsetek wiernych przybyłych na niedzielną mszę św. - przyp. red.) wyniósł 39,1 proc. i był to pierwszy taki przypadek od 1980 roku, by statystyka spadła poniżej 40 proc. Spadek dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce, co oznacza, że jest to proces ogólnopolski" - czytamy w raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Przekładając procenty na liczby trzeba stwierdzić, że w ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie, zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób. W tym samym roku osób przyjmujących komunię było 16,3 proc. i co ciekawe, w stosunku do roku 2012 zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do komunii św. W latach 80. wzrost ten był jednak znacznie intensywniejszy niż w ostatnich latach.

"Przemiany w zakresie przyjmowania Komunii św. wśród Polaków jeszcze się nie zakończyły" - konkluduje ISKK.

W diecezji katowickiej 40,6 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy, zaś 18,7 proc. przyjmuje komunię.

Dla kogo niedziela?

Pojawiły się nowe style świętowania niedzieli. Chociaż wciąż około 80 proc. Polaków przychodzi do kościoła przed południem, to wzrasta grupa tych, którzy odkładają udział w eucharystii na godziny popołudniowe i wieczorne. Polacy nieuczestniczący w mszach świętych w zdecydowanej większości deklarują się jako osoby wierzące. Oprac. AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląski Kościół: Wiktor Skworc z nowymi biskupami w duchu papieża Franciszka - Dziennik Zachodni