Ławeczka Cieślika odsłonięta. Możesz usiąść obok legendy...

  Ławeczka Cieślika odsłonięta. Możesz usiąść obok legendy Ruchu Chorzów [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na ul. Wolności w Chorzowie można usiąść obok Gerarda Cieślika
  1/19
  przejdź do galerii

  Na ul. Wolności w Chorzowie można usiąść obok Gerarda Cieślika ©Kamila Rożnowska

  Kiedy Krystyna Cieślika, wdowa po legendarnym piłkarzu Ruchu Chorzów Gerardzie Cieśliku odsłaniała ławeczkę upamiętniającą jej zmarłego przed rokiem męża, kibice zapalili czerwone race. - Emocjonowanie się na nowo jego sukcesami, spowodowało, że rzeźbiłem go jako osobę bliską - mówił Tomasz Wenklar, artysta, który rzeźbę wykonał.
  Od dzisiaj u szczytu ul. Wolności, w pobliżu estakady i budynku poczty głównej w Chorzowie, można usiąść na ławeczce obok Gerarda Cieślika, legendarnego piłkarza Ruchu Chorzów.

  Prace nad nią trwały niemal pół roku. -Bałam się, że nie dożyję tego dnia, ale jak dzisiaj wstałam, to dziękowałam Bogu, że dożyłam momentu odsłonięcia tego pomnika - mówiła wdowa po Gerardzie Cieśliku, Krystyna Cieślik.

  Rzeźba słynnego piłkarza Ruchu Chorzów jest o 17 cm wyższa niż ten był w rzeczywistości. Tomasz Wenklar, autor tego pomnika tłumaczył, że w sąsiedztwie dużych obiektów, sylwetka Cieślika i tak będzie wydawała się na niższą.

  Jak przyznawał rzeźbiarz, w jego pracy chodziło mu o uchwycenie Cieślika w "ruchu", dosłownie i w przenośni. -Gdy startowałem do konkursu na projekt ławeczki, to pierwsze skojarzenie z ławeczką jest takie, że postać siedzi. Ale takie legendy futbolu nie siedzą na ławce. Oni są wiecznie w ruchu, na stadionie, oni strzelają gole - wyjaśniał Wenklar.

  Dodawał również, że dzięki analizowaniu materiałów źródłowych, kronik, spotkań z rodziną na nowo zaczął emocjonować się sukcesami Cieślika sprzed lat. Wszystko to sprawiło, że rzeźbił postać Gerarda tak, jakby był dla niego kimś bliskim. - Ważne jest, że jak się rzeźbi kogoś, to żeby nie rzeźbić go z dystansu, ale tak jakby to był członek rodziny - mówił artysta.

  Na odsłonięciu ławeczki Cieślika nie mogło zabraknąć także dzieci słynnego piłkarza. Jan Cieślik, syn Gerarda, mówił, że jest dumny z tego, że Chorzów pamięta o swoim honorowym obywatelu. Na pytanie czy czeka na nowy stadion dla Ruchu Chorzów, przy ul. Cichej odpowiada, że chciałby, aby powstał jak najszybciej. - Mamy chyba najsłabszy stadion w ekstraklasie. Mam nadzieję, że zacznie się coś robić w tym kierunku - dodawał.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama