Ważne
  Wypadek w Jaskini Studnisko: Opiekunowie nie mieli...

  Wypadek w Jaskini Studnisko: Opiekunowie nie mieli uprawnień, a jaskinia była źle oznakowana

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wypadek w jaskini Studnisko
  1/13
  przejdź do galerii

  Wypadek w jaskini Studnisko ©BR

  Wypadek w Jaskini Studnisko: Trzech opiekunów odpowie za nieumyślne spowodowanie śmierci 16-letniej Natalii K. Mężczyźni 2 czerwca wprowadzili do Jaskini Studnisko siedmioro gimnazjalistów. Niestety podczas nocnej wyprawy zginęła 16-latka, którą przygniótł głaz.

  Wypadek w Jaskini Studnisko: jest akt oskarżenia  Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko Marcinowi R., Jarosławowi T. i Damianowi W., dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci Natalii K., do którego doszło w Jaskini Studnisko w Olsztynie k. Częstochowy.

  2 czerwca 2014 roku oskarżeni wprowadzili do Jaskini Studnisko 7 gimnazjalistów. Jaskinia była wówczas wyłączona z możliwości eksploracji. Ponadto wprowadzający nie posiadali uprawnień do prowadzenia taternictwa jaskiniowego i uprawnień do opieki nad osobami małoletnimi.

  - Niezachowanie przez podejrzanych wymaganych reguł ostrożności spowodowało obsunięcie się kamieni w korytarzu zawaliskowym, prowadzącym na dno jaskini, które przygniotły pokrzywdzoną. Na skutek przygniecenia kamieniami, Natakia K. doznała poważnych obrażeń głowy, w wyniku których zmarła - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Wypadek w Jaskini Studnisko w Górach Sokolich [ZDJĘCIA Z AKCJI RATOWNICZEJ]


  - W toku postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci zeznań świadków (m.in. uczniowie biorący udział w wyprawie do jaskini, nauczyciele, osoby prowadzące akcję ratunkową), oględzin miejsca zdarzenia oraz dokumentacji dotyczącej organizacji wycieczki szkolnej. Jednym z dowodów w śledztwie jest także opinia biegłego sądowego ds. taternictwa jaskiniowego, wydana po przeprowadzonej wizji. Z opinii biegłego sądowego ds. taternictwa jaskiniowego wynika, że Jaskinia Studnisko jest jaskinią bardzo niebezpieczną, do której wycieczki szkolne nie powinny być wprowadzane. Według biegłego prawdopodobną przyczyną osunięcia się kamieni było naruszenie stabilności zawaliska przez któregoś z uczestników wyprawy, gdyż w jaskiniach krasowych na ogół do obsunięć nie dochodzi samoistnie - dodaje prokurator Ozimek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama