Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe szopki w woj. śląskim: Strumień bez wielbłąda, oślica na Jasnej Górze

J. Drost, Ł. Klimaniec, J. Marcjasz
Wielbłąd Czesio był największa atrakcją żywej szopki w Strumieniu
Wielbłąd Czesio był największa atrakcją żywej szopki w Strumieniu arc.
Oprócz Świętej Rodziny czy aniołków, tradycyjnie w naszej szopce pojawią się żywe zwierzęta, m.in. kozice górskie, alpaki, baranki i oślica Amelka - mówi ojciec Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy klasztoru na Jasnej Górze. Dodaje, że żywe szopki mają to do siebie, iż trochę czasu zajmuje ich przygotowanie, ale trzeba się nimi opiekować także później - karmić zwierzęta, zapewnić im opiekę weterynaryjną. - Ale wierni przyjmują je zawsze bardzo pozytywnie - podkreśla o. Jasiulewicz.

Najbardziej znana na Śląsku Cieszyńskim żywa szopka będzie przy sanktuarium św. Barbary w Strumieniu. Każdego roku odwiedzają ją tysiące wiernych. W tym roku zwiedzających czeka jednak spory zawód - w Strumieńskim Betlejem zabraknie wielbłąda Czesia, największej atrakcji żywej szopki.

- Wypożyczenie wielbłąda było zarezerwowane, ale jego właściciel sprzedał zwierzę. Gdy skontaktowaliśmy się z nowym właścicielem, okazało się, że wypożyczył Czesia komuś innemu - mówi ks. Oskar Kuś-ka, proboszcz parafii św. Barbary w Strumieniu.

Rekompensatą ma być małpka zamiast wielbłąda. Poza tym będzie można zobaczyć m.in. sarny, daniele, lamy, ptaki. Choć Strumieńskie Betlejem imponuje rozmachem i jakością wykonania (prace ruszyły już końcem października), ks. Kuśka podkreśla, by nie traktować tego jako minizoo. Na każdym kroku akcentowane jest Boże Narodzenie jako wydarzenie zbawcze, dlatego Strumień-skiemu Betlejem towarzyszą ekumeniczny koncert, śpiew kolęd, wystawienie jasełek, spotkanie z Trzema Królami.

Trwa montaż szopki, która znajdzie się przy konkatedrze w Żywcu.

- 25 grudnia po uroczystej pasterce w konkatedrze odsłonięta zostanie szopka bożonarodzeniowa. Przypomina chatę góralską i mieści w sobie naturalnej wielkości drewniane figury, m.in. Świętej Rodziny oraz Trzech Króli. Po raz pierwszy szopka stanęła w 2007 roku za pieniądze w ramach dotacji z Funduszu Wyszehradzkiego, pozyskane przez Miejskie Centrum Kultury. Od tamtego czasu wprowadzane są nowe rzeźby, ulepszana jest też konstrukcja. Nad montażem budowli od samego początku czuwa ży-wiecki artysta Wiesław Wilga - mówi Tomasz Terteka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żywcu.

W dniach 25, 26, 28 grudnia oraz 1, 4 i 6 stycznia przy szopce będą od rana do około godz. 13.30 żywe zwierzęta ze stajni miejskiej, która znajduje się w żywieckim parku.
Po raz pierwszy żywą szopkę będzie można oglądać również przy kościele Świętego Michała Archanioła w Łękawicy. To pomysł ks. Marcina Madury, wikarego parafii, który podobną ideę wcielał również w Ujso-łach, gdzie wcześniej pełnił posługę duszpasterską. W łęka-wickiej szopce, oprócz figur Świętej Rodziny będzie można zobaczyć m.in. kozy, owce, króliki, ozdobne ptaki, a także osiołka, który przyjechał ze... Słowacji. Łękawickie Betlejem będzie otwarte w dniach 24-28 grudnia.

- Zabudowania szopki są już gotowe - mówi z kolei ks. Marek Zientek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu-Zdroju. - Zwierzęta zostaną przywiezione w poniedziałek i wtorek. Na pewno będą osiołek, kucyki, owce. Trafią do nas od okolicznych gospodarzy, którzy bardzo chętnie je wypożyczają. W naszej szopce będzie można zobaczyć także figury jastrzębskiego rzeźbiarza Jerzego Soremskiego - mówi duchowny i podkreśla, że żywą szopkę przygotowują już trzeci raz i z roku na rok zainteresowanie nią jest większe, ogląda ją od 2 do 3 tys. ludzi.

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie od 20 grudnia także będzie można oglądać żywą szopkę, której główną atrakcją będą zwierzęta. Każdy będzie mógł oddać cześć Dzieciątku pośród koziołków, baranków, osiołków, które sąsiadują z żubrami, jeleniami, danielami oraz muflonami.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywe szopki w woj. śląskim: Strumień bez wielbłąda, oślica na Jasnej Górze - Dziennik Zachodni