W Bytomiu ratują wieżę ciśnień. Robią remont!

  W Bytomiu ratują wieżę ciśnień. Robią remont!

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rozpoczął się remont wieży na ul. Oświęcimskiej. Musi zostać wyczyszczona i zabezpieczona przed korozją
  1/2
  przejdź do galerii

  Rozpoczął się remont wieży na ul. Oświęcimskiej. Musi zostać wyczyszczona i zabezpieczona przed korozją ©Magdalena Nowacka-Goik

  To świetna wiadomość. Przedwojenna wieża ciśnień ma szansę przetrwać. Jej właściciel - BPK właśnie rozpoczął jej remont. Potrwa do wiosny.
  Ma ponad 78 lat, przeżyła II wojnę i zdążyła na stałe wpisać się w krajobraz miasta. Nie jest eksploatowana od późnych lat 70. W ubiegłym roku okazało się, że jej stan jest fatalny i musi zostać rozebrana. Taką decyzję wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nie chcieli się z tym pogodzić ani mieszkańcy, ani właściciel - Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

  Z pomocą miasta zamówili kolejną ekspertyzę. I okazało się, że po remoncie wieża jest w stanie stać jeszcze wiele lat! Wcześniej mówiono jednak, że jeśli nawet, to będzie on kosztował tyle, że nie opłaca się go robić. Dawid Zięba, prezes BPK, udowodnił, że można to zrobić taniej.


  - Ekspertyza Politechniki Śląskiej rozbudziła w nas nadzieję, bo zdaniem naukowców-specjalistów jej stan wcale nie jest taki zły - mówi prezes Zięba. - W pierwotnej wersji była też mowa o kosztach rzędu miliona 300 tysięcy. Nam udało się znaleźć wykonawcę, który zrobi to za nie więcej niż 80 tysięcy. Przy sprzyjających warunkach remont powinien być gotowy na koniec marca - mówi Dawid Zięba.

  Wieżę czyszczą specjaliści od pracy na wysokościach ze specjalnym sprzętem. Zabezpieczą zewnętrzną konstrukcję przed korozją, wyczyszczą za pomocą piaskarki i wykonają specjalną powłokę zabezpieczającą z trzech warstw tynku. Po takim zabezpieczeniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że wieża nie będzie musiała być rozbierana i dostanie nowe życie. Po tym BPK będzie szukał inwestora, który chciałby to miejsce zagospodarować. Jest już też wstępna koncepcja, opracowana przez bytomskiego architekta, Przemo Łukasika, o nazwie "H2O". Mogłyby być tu biura, serwerownia, inkubator branży graficznej czy informatycznej. W ostateczności nawet mieszkania.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo