Ważne
  Ruda Śląska: Święci Mikołajowie pobiegli dla chorego...

  Ruda Śląska: Święci Mikołajowie pobiegli dla chorego Dominika [ZDJĘCIA + WIDEO]

  SC

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bieg Mikołajów w Rudzie Śląskiej
  1/55
  przejdź do galerii

  Bieg Mikołajów w Rudzie Śląskiej ©Sonia Cichoń

  Pomimo niekorzystnej aury, dziś w Rudzie Śląskiej skrzyknęli się wszyscy ci, którzy lubią biegać i nie są obojętni na cierpienie innych. Mikołajowie wyruszyli by pomóc małemu Dominikowi Dołgopołemu. Chłopczyk cierpi na niedrożność dróg żółciowych. Na starcie pojawili się mali i duzi mieszkańcy miasta, nie zabrakło nawet... psów! Każdy zawodnik wpłacał dowolną kwotę wpisowego. Pieniądze będą przeznaczone na zakup leków. Zobaczcie zdjęcia i wideo!
  Impreza pod hasłem Biegi Mikołajowe stała się już tradycją w Rudzie Śląskiej. W 2012 roku dzięki biegom spełniło się marzenie Zuzi, która chciała pojechać z rodzicami do Disneylandu. W ubiegłym roku bohaterem stał się ośmioletni Kacper Chmiel cierpiący na wrodzoną wadę serca. Fundusze zebrane m.in. podczas biegu pozwoliły pokryć koszty operacji w Niemczech, dzięki czemu Kacper dziś czuje się dobrze. 


  - Dziś rudzianie pobiegną trzeci raz. Zawsze chętnie pomagają, przyjeżdżają także goście z innych miast. Mają ogromne serca, liczymy na kilkuset uczestników - opowiada Aleksandra Poloczek z MOSiR Ruda Śląska.

  Dziś mieszkańcy biegali by pomóc Dominikowi, u którego w trzecim miesiącu życia wykryto niedrożność dróg żółciowych. W niedługim czasie po diagnozie, Dominik został skierowany i przetransportowany do IPCZD w Warszawie, gdzie lekarze potwierdzili, że chłopiec choruje na zespół Alagille'a. To bardzo rzadkie schorzenie charakteryzujące się  występowaniem zaburzeń w obrębie: wątroby, serca, trzustki oraz nerek. U Dominika konieczny był przeszczep wątroby, który pomyślnie przeprowadzono w kwietniu 2012 roku. Od dnia przeszczepu do końca życia chłopiec musi przyjmować leki immunosupresyjne, jak również inne, które są mu potrzebne do normalnego funkcjonowania.

  - Potrzeb jest bardzo wiele, syn po przeszczepie ma obniżoną odporność. Każdy grosz się liczy - mówi mama Dominika.

  Na starcie stawili się biegacze w różnym wieku. Mieszkańcy przyszli całymi rodzinami, by wspomóc chłopca. Ci bardziej wysportowani mieli do przebiegnięcia 4,5 km wokół rudzkiego rynku. To, kto na metę dobiegnie pierwszy miało niewielkie znaczenie, chodziło o dobrą zabawę.

  - Zdecydowałam się wziąć udział w biegu przez zupełny przypadek. Kolega wysłał mi zaproszenie, poczytałam o co chodzi. Jest to szczytny cel, sama mam dwójkę małych dzieci i wiem jak jest ciężko, gdy któreś zachoruje. Jeżeli możemy w jakikolwiek sposób pomóc, to dlaczego nie, nic nas to nie kosztuje. Na co dzień także biegam - mówi pani Karolina, która pobiegła razem z synami: Konradem i Oskarem, oraz psem Tajfunem.

  Po biegu wyłoniono zwycięzców. Puchary wręczyła im prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

  -Serdecznie wszystkim dziękuję, że przyszli na rynek i chcecie pomóc kolejnemu dziecku z Rudy Śląskiej. Dziękuję za Wasze olbrzymie serca - mówiła po biegu Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

  Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Magdalena Kszot, drugie Klaudia Lepa i trzecie Beata Androsz. Wśród panów zwyciężył Adrian Połeć, drugie miejsce zajął Dariusz Szkoda, a trzecie Ireneusz Kszot.

  Chory Dominik marzy oczywiście o tym, by być zdrowym. Miał jeszcze jedno pragnienie: zagrać w piłkę nożną w koszulce zawodników Ruchu Chorzów. Tuż po biegu rozegrano więc 5-minutowy mecz, w którym Dominik strzelił kilka bramek. Zobaczcie zdjęcia!
  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama