Bytom: Już pięć szkół do likwidacji

  Bytom: Już pięć szkół do likwidacji

  Katarzyna Nylec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tysiące podpisów, dziesiątki transparentów, okrzyki i bitwa na argumenty. Bytom od kilku tygodni żyje planami likwidacji bytomskich placówek oświatowych. Jeszcze kilka dni temu mówiło się o trzech szkołach - Gimnazjum nr 12, 13 i Zespole Szkół Ekonomicznych. Dzisiaj już wiadomo, że to grono się powiększy.
  Do rychłej wyprowadzki przygotować muszą się również uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych. Władze miasta w tym ostatnim przypadku planują stopniowe "wygaszanie" placówki. Podopieczni klasy pierwszej ZSMS o profilu "górnik" od września mają zostać przeniesieni do Zespołu Szkół Technicznych w Szombierkach.

  Ile szkół dołączy do tej grupy? Halina Bieda, zastępca prezydenta Bytomia zapewnia nas, że żadna.
  - Trzeba także wyraźnie podkreślić, że wszyscy uczniowie zostaną przeniesieni do innych szkół o takich samych profilach nauczania - komentuje.

  Sprawa planowanej likwidacji bytomskich szkół nie mogła pozostać bez echa. Reakcja przedstawicieli placówek była natychmiastowa. Każda z trzech szkół, o których było głośno już w zeszłym tygodniu - Gimnazjum nr 12, 13 i ZSE - zaprosiła do siebie władze Bytomia, jednocześnie zbierając podpisy pod petycjami. Listy poparcia mają trafić na ręce prezydenta miasta Piotra Koja.

  "Nie róbmy polityki. Budujmy szkoły", "Decyzja prezydenta zaprzecza składanym obietnicom!" - takie okrzyki można było usłyszeć podczas spotkań wiceprezydent Biedy z rodzicami, uczniami i gronem pedagogicznym trzech przeznaczonych do likwidacji placówek. Władze miasta argumentują swoją decyzję niżem demograficznym i względami finansowych. - W tym roku nabór do naszej szkoły był na dobrym poziomie, zostały utworzone aż cztery nowe klasy - swoje argumenty przedstawił z kolei Dawid Jendrzok, przewodniczący samorządu uczniowskiego ZSE.

  Już dzisiaj odbędzie się kolejne gorące spotkanie z władzami miasta. Zaplanowano je w ZSMS na godzinę 18. Samorząd uczniowski zaprosił także bytomskich radnych.

  Dodajmy, że proces likwidacji szkół rozpocznie uchwała intencyjna, którą podejmie rada miejska 23 lutego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama