Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap remontu gliwickiej Starówki za nami. Prace idą zgodnie z planem

Paweł Pawlik
Pogoda sprzyja pracy. Drogowcy uwijają się na czterech ulicach, m.in. na ulicy Górnych Wałów
Pogoda sprzyja pracy. Drogowcy uwijają się na czterech ulicach, m.in. na ulicy Górnych Wałów Bartosz Pudełko
Kolejny etap "planu pięcioletniego" dla gliwickiej Starówki za nami. Pogoda jest łaskawa dla drogowców, zima nie straszy mrozem, więc prace idą zgodnie z założeniami. Gruntowna modernizacja uliczek gliwickiej Starówki rozpoczęła się w 2011 roku, a jej koszt to ponad 41 mln zł.

Remont Starego Miasta odbywa się etapami - tak, aby nie paraliżować ruchu obwodowego w centrum miasta. W tym roku dobiegają końca kolejne ważne modernizacje. Jak mówią wykonawcy robót, "prace trwają na kilku frontach". Najważniejsze elementy tegorocznej układanki to ulice: Górnych Wałów, Krupnicza do Górnych Wałów, Matejki, Basztowa i Dolnych Wałów. Ta ostatnia w związku z napotkanymi trudnościami to niedokończona inwestycja z roku ubiegłego.

Jak wyjaśnia Marek Kała, prezes Inwest-Compleksu, firmy nadzorującej realizację tej miejskiej inwestycji, to bardzo skomplikowana ulica z powodu bardzo dużej ilości kabli teletechnicznych. Poczta jeszcze przed wojną była centrum teletechnicznym dla miasta.

Pod ziemią natrafiono na 140 kabli, które tak skomplikowały inwestycję, że remontu nie udało się skończyć w roku planowanym, czyli 2013.

Budowlańcy są optymistami i zakładają koniec prac na wyznaczonych odcinkach, jednak tu wszystko zależeć będzie od pogody. Warunkiem prowadzenia prac (układania kostki) są temperatury nieprzekraczające - 2 do maksymalnie - 5 st. C.

Zanim jednak po nowej nawierzchni przejadą pierwsze samochody, droga musi dojrzeć. Prezes Marek Kała tłumaczy, że spoinowanie tej kostki oparte jest o procesy mokre, czyli odbywa się w oparciu o wodę. To musi trwać, żeby nie doprowadzić do rozchwiania się tych kostek. I dopiero wtedy można nawierzchnię obciążyć ruchem. Mówimy głównie o części jezdnej, bo chodniki przekazywane są na bieżąco i w większej części na Górnych Wałach są udostępnione. To samo dotyczy ulicy Krupniczej. Natomiast drobne opóźnienia budowlańcy napotkali na Matejki i Basztowej. Zakończenia prac, z uwagi na niedawno ukończone prace związane z przekładkami sieciowymi, muszą poczekać do wiosny.

Modernizacja Starówki to ogromne przedsięwzięcie. Całość pochłonie ponad 41 mln złotych z miejskiego budżetu. To nie tylko remont nawierzchni uliczek wokół Rynku, ale także liczne i czasochłonne "przekładki" sieci: energetycznej, gazowej, oświetlenia czy sieci ciepłowniczej. Finał prac planowany jest w połowie 2016 roku, choć ostatni rok robót to przede wszystkim kosmetyka.

Odnowiona Starówka najprawdopodobniej będzie zamknięta dla ruchu, więc wszyscy, poza mieszkańcami i dostawcami, nie będą mieli okazji przejechać się nową granitową kostką. Powodem ma być turystyczny charakter tego miejsca, a nie strach przed zniszczeniami, bo jak zastrzegają wykonawcy, nowa nawierzchnia jest niezniszczalna.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!