Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 potraw wigilijnych. Jakie dania przygotować wigilię? [SPRAWDZONE PRZEPISY]

red
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole? Jak je przygotować? Zobacz poniżej sprawdzone przepisy na tradycyjne wigilijne dania.

Głównym składnikiem potraw wigilijnych są ryby. Najczęściej karp, ale także szczupak, dorada, sandacz, a nawet łosoś. Do tego obowiązkowe pierogi (z kapustą i grzybami lub z ziemniakami), zupy (barszcz z uszkami, grzybowa) i coś słodkiego na deser. Oto szczegółowa LISTA POTRAW NA WIGILIJNY STÓŁ wraz z przepisami - jak je przygotować.

1. BARSZCZ CZERWONY

500 g ugotowanych buraków
2 litry wody
2-3 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 ziarna pieprzu
1 liść laurowy
1 łyżeczka majeranku
sól i czarny pieprz
1 bulion w kostce

Uszka z grzybami:
2 szklanki mąki
1 jajko
2/3 szklanki wody
30-40 g grzybów
10 g kiszonej kapusty
1 cebula
2-3 łyżki oliwy
sól i pieprz

Sposób wykonania:
Ścieramy gotowane buraki (do kupienia w większości supermarketów) i zalewamy dwoma litrami wody. Dodajemy wszystkie pozostałe składniki (przyprawy, cukier, sól, sok z cytryny itd.). Majeranek dodaje przyjemnego aromatu, sok z cytryny sprawia, że barszczyk nie straci żywego koloru, no i oczywiście dodaje smaku. Gotujemy na niewielkim ogniu, by barszcz nie zaczął wrzeć, a jedynie się podgrzewał. Grzyby gotujemy w osobnym rondlu w niewielkiej ilości wody. Cebulę i grzyby siekamy na drobno albo przepuszczamy przez maszynkę do mielenia (dwukrotnie). Na patelnię wlewamy oliwę i podsmażamy cebulę. Po chwili dodajemy grzyby i doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy kilka minut. Odstawiamy do wystudzenia. Na stolnicę wysypujemy mąkę, wbijamy jajko i dodajemy stopniowo wodę. Zagniatamy gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto powinno być delikatnie lepkie - aby łatwo się potem zlepiało. Jeżeli nie jest takie, przykrywamy je na 15 minut talerzem. Wałkujemy ciasto bardzo cienko i kroimy w niewielkie kwadraciki. Każdy z nich nadziewamy i sklejamy najpierw brzegi, a później rogi. Wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy, aż wypłyną na powierzchnię.

2. ŚLEDZIE W ŚMIETANIE. Przepis kuchni staropolskiej

Składniki:
opakowanie filetów (matiasów) z zalewie z oliwą
1 duża cebula
2 duże kwaskowe jabłka
200 ml śmietany 18 proc.
sok z 1/2 cytryny
szczypta soli
biały pieprz
1/2 łyżeczki zmielonych ziaren kolendry
natka pietruszki i plastry cytryny do ozdoby

Sposób wykonania:
Odsączone z zalewy filety śledziowe dzielimy na porcje. Każdy filet kroimy na trzy, lub więcej, równych części. Wtedy łatwiej zabierać je z półmiska i zjadać. Układamy kawałki śledzia na półmisku i skrapiamy obficie sokiem z cytryny. Na grubej tarce ucieramy obrane wcześniej jabłka (najlepiej papierówki). Dodajemy cebulę posiekaną w drobną kostkę. Całość przyprawiamy do smaku i odstawiamy do lodówki na 20 minut, by całość przegryzła się. Dodajemy do mieszanki jabłek i cebuli kwaśnej śmietany. Śledzie zalewamy sosem, zawijamy naczynie w folię aluminiową i odstawiamy w chłodne miejsce na 2-3 godziny. Przed podaniem okładamy cytryną i posypujemy natką pietruszki.

3. Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

Składniki:
3 szklanki mąki z górką
1 szklanka wrzątku
1/2 łyżeczki soli
30 g grzybów suszonych
300 g kapusty
1 cebula
1,5 szklanki wrzątku
sól i pieprz
oliwa
2 łyżki masła do podsmażania pierogów

Sposób wykonania:
Wymoczone grzyby gotujemy w niewielkiej ilości wody. Następnie kroimy je drobno. Kroimy też kapustę i cebulę. Cebulę podsmażamy na oliwie, następnie dodajemy kapustę i grzyby. Dodajemy szczyptę soli i pieprzu, następnie dolewamy 1,5 szklanki wrzątku lub wywaru po gotowaniu grzybów. Zostawiamy pod przykryciem na małym ogniu, aż cała woda wyparuje. W tym czasie zabieramy się za ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, wlewamy gorącą (nie wrzącą) wodę, dodajemy soli i mieszamy. Wyrabiamy, przykrywamy dużym talerzem i zostawiamy na stolnicy na 10-15 minut. Następnie dzielimy na mniejsze części i wałkujemy cienko. Wykrawamy szklanką kółka. Każdy placek nadziewamy farszem i sklejamy brzegi. Możemy uformować falbankę. Wrzucamy pierogi partiami do osolonej, wrzącej wody, gotujemy, aż pierogi wypłyną i chwilę popływają po wierzchu. Rozpuszczamy masło i obsmażamy pierogi z obydwu stron. Następnie na patelni rozpuszczamy masło i obsmażamy pierogi z obydwu stron.

4. Kapusta z grzybami po staropolsku

Składniki:
1 kg kwaszonej kapusty
1 duża cebula
100 g suszonych grzybów (kapeluszy z koźlaków lub podgrzybków)
oliwa lub olej
1 liść laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
1 łyżka mąki
250 ml mleka
1,5 szklanki wywaru z moczonych grzybów

Sposób wykonania:
Przepłukujemy grzyby suszone, a następnie moczymy w mleku pół na pół z wodą. Gotujemy na niewielkim ogniu, w płynie, w którym się moczyły. Płuczemy kapustę i rozdrabniamy nożem. Wkładamy do garnka, zalewamy przegotowaną wodą. Gotujemy 10 minut i odcedzamy. Cebulę drobno siekamy. Ugotowane grzyby odsączamy na sicie, kroimy w paski. Wywar z grzybów (1,5 szklanki) odstawiamy. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy cebulę. Dodajemy mąkę i zasmażamy, aż delikatnie się zrumieni. Zasmażkę rozprowadzamy wywarem z grzybów mieszając, by nie powstały grudki. Dodajemy grzyby, kapustę, przyprawy. Całość gotujemy 30-40 minut na bardzo małym ogniu. Podajemy do smażonego karpia.

5. Zdrowy i sycący wigilijny deser: kutia

Składniki:
160 g ziaren łuskanej pszenicy
150 g suchego maku
4 łyżki płynnego miodu pszczelego
50 ml brandy lub winiaku
100 g rodzynek
3 kopiaste łyżki posiekanych orzechów (mogą być laskowe, włoskie itp.)
3 kopiaste łyżki smażonej skórki pomarańczowej
250 ml śmietany kremówki
suszone owoce (morele, daktyle, śliwki itp.) do przybrania

Sposób wykonania:
Umyte ziarna pszenicy moczymy w letniej wodzie, odstawiamy na całą noc. Następnego dnia cedzimy, zalewamy świeżą wodą i gotujemy do miękkości, zmieniając wodę trzykrotnie w czasie gotowania. Gdy ziarna będą miękkie, odsączamy je dokładnie.
Mak płuczemy w letniej wodzie. Potem zalewamy go dwoma szklankami wrzątku, gotujemy 20 minut na niewielkim ogniu i odstawiamy do ostudzenia. Rodzynki zalewamy alkoholem i odstawiamy. Miękki chłodny mak odsączamy na bardzo gęstym sicie (lub przez gazę), dwukrotnie mielimy na maszynce, drugi raz na przemian z cukrem pudrem. Łączymy masę makową z miodem, rodzynkami, skórką pomarańczową, śmietaną, rodzynkami i orzechami. Całość łączymy z pszenicą, przekładamy do miski i wstawiamy do lodówki. Przed podaniem ozdabiamy suszonymi owocami. Możemy skropić alkoholem, w którym moczyły się rodzynki.

6. Wigilijna zupa grzybowa

Składniki:
600 g świeżych grzybów (np. podgrzybki lub prawdziwki)
1 duża marchewka
2 cebule
1,5 litra wody lub bulionu warzywnego
2-3 łyżki masła
100 ml śmietany kwaśnej
2 łyżeczki czarnego pieprzu
1,5 łyżeczki soli
liść laurowy

Sposób wykonania:
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, a grzyby na plasterki. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy odrobinę oleju, a następnie wrzucamy cebulę i grzyby, i podsmażamy. Po chwili (kiedy cebula lekko się zeszkli) dolewamy około pół szklanki wody/bulionu, przykrywamy i dusimy około 10 minut. Przekładamy grzyby i cebulę do garnka, dodajemy resztę wody/bulionu i marchewkę. Dorzucamy liść laurowy i mieszamy delikatnie. Doprawiamy i gotujemy na niewielkim ogniu. Kolejnego dnia znów podgrzewamy, doprawiamy, a na koniec zabielamy śmietaną. Podajemy z domowymi łazankami.

7. KARP W GALARECIE - PRZEPIS

Składniki: 1 kg karpia, 5 dkg jasnych rodzynek, 1/8 l jasnego piwa, 3 - 4 cebule, 1 łyżka masła, 5-6 goździków, 1/2 łyżeczki tartej skórki cytrynowej, 2 łyżki octu, sól, pieprz
Galareta: wywar z odpadów rybnych i włoszczyzny, 1 łyżeczka żelatyny, 1 łyżka octu, 2 białka.

Przygotowanie
Karpia sprawić, odciąć głowę, płetwy, ogon i zachować do wywaru. Opłukać, pokroić na dzwonki szerokości ok. 2-3 cm,, osolić, oprószyć pieprzem, posypać tłuczonymi goździkami, skropić octem. Masło rozgrzać, włożyć obraną, pokrajaną w kostkę cebulę, zasmażyć nie rumieniąc, wlać piwo, ogrzać, włożyć rybę, razem dusić pod przykryciem na bardzo małym ogniu ok. 25 minut. Gdy ryba jest już gotowa - wyjąć. Sos odparować, włożyć opłukane rodzynki i startą skórkę cytrynową. Rybę ułożyć na półmisku, oblać sosem, zalać stygnącą, sklarowaną galaretą.

8. RYBA PO GRECKU - PRZEPIS

Składniki: 1/2 kg filetów rybnych, 2 cebule, 2 marchewki, 1/2 pietruszki, 1/8 selera, 1 średni przecier pomidorowy, 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, pieprz mielony, sól, cukier, mąka, 5 łyżek oleju, 2 szklanki wody, oliwa do smażenia

Przygotowanie:
Filety ryby przekroić na około 5ięciocentymetrowe kawałki. Posolić, posypać pieprzem, oprószyć mąką i usmażyć na rumiano na oliwie. Usmażone filety odłożyć. Cebulę pokroić w "piórka". Warzywa utrzeć na grubych oczkach tarki jarzynowej. Na łyżce oliwy zeszklić cebulę. Warzywa zalać w garnku wodą i dusić 20 minut. Włożyć ziele angielskie, liść laurowy. Przełożyć do garnka cebulę. Dodać przecier pomidorowy. Doprawić sos solą, pieprzem, cukrem wg uznania. Dusić 10 minut. W pojemniku lub słoju układać warstwami zamiennie gorący sos i rybę (aż do wyczerpania składników). Wierzchnią warstwę ma stanowić sos. Zostawić na ok. 12 godzin by ryba przeszła sosem. Podawać na zimno.

9. KROKIETY Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI - PRZEPIS

Składniki: mąka (2 szklanki), mleko (1 szklanka), przegotowana woda (2 szklanki), 3 jajka, sól (łyżka), mączka ziemniaczana (też łyżka). Składniki na farsz: cebula, pół kilograma kiszonej kapusty, 30 dag pieczarek, sól, pieprz, 2 puszki przecieru pomidorowego. Dodatkowo: jajka i bułka tarta - do smażenia.

Przygotowanie
Zrobić ciasto na naleśniki: zmieszać mąkę, mleko, wodę, jajka, sól. Usmażyć naleśniki. Obierz dwie małe cebule. Pokrój ją w drobną kostkę i podsmaż na patelni na dwóch łyżkach masła. Zeszkloną cebulkę wrzuć do garnka, gdzie znajduje się lekko pokrojone i lekko podgotowane pół kilograma kiszonej kapusty. Dodaj pokrojone w kostkę 30 dag pieczarek, sól, pierz i dwie mini-puszki przecieru pomidorowego. Duś przez pół godziny na małym ogniu, mieszaj od czasu do czasu, Pozwól wodzie odparować. Teraz należy zawinąć farsz w ciasto, a następnie obtoczyć w jajkach i tartej bułce, podsmażyć i podać z przybraniem z zielonej pietruszki.

10. Klasycznie do obiadu: zielone śledzie panierowane

Składniki:
8 świeżych, niesolonych śledzi
4 duże cebule
oliwa lub olej
sól, czarny pieprz
mąka
2 jajka
bułka tarta
szczypta pieprzu ziołowego

Sposób wykonania:
Śledzie filetujemy, pozbawiamy głów. Cebule obieramy i kroimy na grube plastry. Filety śledziowe osuszamy dokładnie - najlepiej za pomocą ręcznika papierowego. Obsypujemy przyprawami do smaku i układamy w kamionkowym garnku, przekładając cebulą. Odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Na godzinę przed planowanym podaniem potrawy wyjmujemy filety z cebuli, osuszamy ponownie (i bardzo dokładnie), panierujemy w mące, rozmąconych jajkach i bułce tartej. Smażymy na gorącym, głębokim tłuszczu, rumieniąc je z obu stron. Przekładamy na wygrzany półmisek. Na tym samym tłuszczu rumienimy z obu stron krążki cebuli, którymi były przełożone filety. Obkładamy nimi rybę, całość oprószamy pieprzem ziołowym. Podajemy z ziemniakami i sałatką z jabłek, selera i orzechów.

11. MAKOWIEC NA BOŻE NARODZENIE - STRUCLA

Składniki:
3,5 szklanki mąki pszennej, 150 g masła, 6 jajek, 40 g świeżych drożdży lub 20 g suchych, 6 łyżek cukru, 2 małe opakowania cukru waniliowego, 1,5 łyżki oleju, 1/2 łyżeczki soli, 1,5 łyżki spirytusu (lub mocnego alkoholu), 1/2 szklanki cukru pudru, 2-3 łyżki gorącej wody, do dekoracji kandyzowana skórka pomarańczowa, 3 arkusze papier do pieczenia, 180 ml mleka

Sposób wykonania:
Świeże drożdże rozpuść z cukrem oraz letnim mlekiem, odstaw na około 15 minut. Jeżeli używasz suchych drożdży, dodaj je od razu do mąki. Do dużej miski wsyp mąkę. Dodaj 6 żółtek, olej, sól, cukier waniliowy i alkohol (spirytus, wódka, rum lub amaretto). Białka zostaw do posmarowania ciasta i masy makowej. Na wolnym ogniu rozpuść masło, odstaw do wystudzenia. Wyrabiaj ciasto, pod koniec stopniowo dodawaj rozpuszczony tłuszcz. Przykryj ciasto bawełnianą lub lnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 60 – 90 minut. Ubij 4 białka na sztywną pianę i dodawaj powoli do masy makowej, delikatnie mieszając. Kiedy ciasto drożdżowe już wyrośnie, podziel je na 3 części, każdą z nich rozwałkuj na placek w kształcie prostokąta, najdłuższy bok nie powinien być dłuższy niż blacha, na której makowiec będzie pieczony. Jeżeli ciasto jest zbyt klejące, podsyp je mąką, aby nie kleiło się do rąk. Posmaruj rozwałkowane ciasto pozostałym białkiem, żeby strucla się nie rozwarstwiła podczas pieczenia, następnie posmaruj masą makową, zostaw trochę wolnego miejsca, nie nakładaj masy, aż po brzegi. Zwiń ciasto w roladę, końce makowca podłóż pod spód. Aby makowiec nie pękł podczas pieczenia, zawiń każdą roladę w papier do pieczenia posmarowany delikatnie olejem, nie zakrywaj boków. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 - 190 stopni. Piecz przez około 30 - 40 minut. Wyjmij makowce z piekarnika. Jak strucle ostygną, udekoruj je lukrem i skórką pomarańczową.
Lukier: 1/2 szklanki cukru pudru wymieszaj z 2-3 łyżkami gorącej wody, rozetrzyj na gładką, jednolitą masę. Polej ciasto lukrem.

12. Przekładaniec wigilijny - PRZEPIS

Składniki:
150 g cukru,
100 g masła,
5 jajek,
50 g miodu,
400 g mąki,
2 łyżeczki przyprawy korzennej,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
polewa czekoladowa,
200 g powideł,
50 g masy marcepanowej,
2 łyżki cukru pudru,
100 ml śmietanki

Sposób przygotowania:
W rondelku zrumieniamy 2 łyżki cukru. Dodajemy 4 łyżki zimnej wody i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści. Masło ucieramy z resztą cukru i żółtkami. Dodajemy miód, mąkę, przyprawę korzenną i proszek do pieczenia. Ubijamy białka na piane i mieszamy z masą. Pieczemy 60-70 min przy temperaturze 180 stopni. Po upływie czasu ostudzamy i kroimy w poprzek na 4 części. Ucieramy masę marcepanową z cukrem pudrem i śmietanką. Przekładamy powidłami i masą marcepanową. Smarujemy wierzch lub całość polewą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska