Najpierw był mecz, a potem opłatek. Wigilia Ruchu Chorzów i...

  Najpierw był mecz, a potem opłatek. Wigilia Ruchu Chorzów i Wigilia GKS Katowice

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W klubowej Wigilii Ruchu Chorzów przez kilkadziesiąt lat brał udział Gerard Cieślik. W tym roku wspominano zmarłego piłkarza
  1/3
  przejdź do galerii

  W klubowej Wigilii Ruchu Chorzów przez kilkadziesiąt lat brał udział Gerard Cieślik. W tym roku wspominano zmarłego piłkarza ©Marzena Bugała-Azarko

  Spotkania wigilijne organizuje się niemal w każdej drużynie, ale są na Śląsku takie kluby, w których łamanie się opłatkiem ma szczególny charakter.
  W Chorzowie Niebieska Wigilia odbywa się od zawsze, a w dniu spotkania opłatkowego trudno znaleźć w klubowej kawiarence wolne miejsce. Co ciekawe nikt nie pamięta kiedy dokładnie zapoczątkowano na Cichej tę tradycję.

  - Nie wiem jak to było przed wojną, bo urodziłem się w 1939 roku, ale w czasach powojennych klubowa Wigilia była w Ruchu organizowana co roku. Miała ona zupełnie inny charakter niż obecne spotkania opłatkowe, ale zarówno wtedy jak i dziś nikt nikogo nie zmuszał do udziału w tych imprezach, a nasza kawiarenka zawsze była pełna ludzi - wspomina Eugeniusz Lerch, były znakomity napastnik Ruchu.

  Jego słowa potwierdza były selekcjoner reprezentacji Polski Waldemar Fornalik, który najpierw grał w Chorzowie, a teraz jest trenerem.


  - Przez całe lata spotykaliśmy się w dniu Wigilii przed południem. Znikaliśmy z domów, żeby nie plątać się przygotowującym wieczerzę żonom i matkom pod nogami i najpierw rozgrywaliśmy mecz na śniegu, a później zasiadaliśmy w kawiarence do wspólnego posiłku. Graliśmy kawalerowie na żonatych lub starzy na młodych, a później wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem - opowiada For-nalik, który w Ruchu rozegrał 233 ligowe spotkania.

  Wigilie na Cichej zmieniły się w połowie lat osiemdziesiątych.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Wigilia w Ruchu Chorzów [WIDEO]


  - To był 1984 lub 1985 rok. Postanowiliśmy wówczas zaprosić na naszą Wigilię nie tylko obecnych piłkarzy drużyny, ale także byłych zawodników Ruchu i osoby zaprzyjaźnione z klubem. Od tej pory klubowe Wigilie na Cichej organizowane są w dużo szerszym gronie - przypomina Rudolf Bugdoł, obecny prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który wówczas był działaczem Niebieskich i jednym z inicjatorów tych zmian.

  Mariusz Śrutwa przypomina sobie jednak rok, gdy musiał wyręczyć Ruch w organizowaniu Wigilii.

  - Klub przygotował spotkanie tylko dla piłkarzy i pracowników, więc wspólnie z kibicami Niebieskich zrobiliśmy kilka dni później drugą Wigilię, na której było znacznie więcej osób i tradycja została zachowana - stwierdza były snajper chorzowian.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Wigilia Ruchu Chorzów w kawiarence na Cichej Byli Buzek i Kotala [ZDJĘCIA]


  Tradycje spotkań opłatkowych celebrowano także w GKS Katowice od początku istnienia tego powstałego w 1964 r. klubu.
  - Zawsze spotykaliśmy się na stadionie na Bukowej w gronie piłkarzy i pracowników klubu. To były bardzo miłe imprezy, w trakcie których dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia - wspomina Gerard Rother, pierwsza gwiazda GKS Katowice, który strzelił gola Barcelonie na Camp Nou.

  Tak było przez kilkadziesiąt lat. Zmiany wprowadził dopiero prezes Marian Dziurowicz na #początku lat dziewięćdziesiątych.
  - Jak wyjeżdżałem z GKS do Niemiec w 1988 roku to na #klubowej Wigilii spotkali się tylko piłkarze i pracownicy klubu. Jak wróciłem do Polski w połowie lat dziewięćdziesiątych, to spotkania opłatkowe odbywały się już w znacznie szerszym gronie. Przychodzili na nie także byli zawodnicy, dyrektorzy kopalń i szefowie miasta, bo GKS liczył się w polskiej piłce. Zmieniono też miejsce tych spotkań przenosząc je ze stadionu na Bukowej do ośrodka na Ceglanej - stwierdza Jan Furtok, inna legenda GieKSy.

  W tym roku klubową Wigilię połączono w Katowicach z rozstrzygnięciem tradycyjnego plebiscytu "Złote Buki", a impreza odbyła się w Miejskim Domu Kultury Bogucice.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Złote Buki rozdane Nagrodzeni piłkarze GKS Katowice to min Goncerz Bętkowski Pitry [WIDEO]


  Spotkania opłatkowe co roku odbywają się także w Górniku Zabrze, choć mają one nieco mniej spektakularny charakter.

  - Na klubowej Wigilii spotykają się byli i obecni piłkarze Górnika. Przed rokiem organizowaliśmy ją zaraz po pucharowym meczu z Legią wygranym przez nas 3:1, więc uczestniczyła w nim cała pierwsza drużyna. W tym roku spotkanie opłatkowe wypadło już w trakcie urlopów piłkarzy i nie wszyscy mogli się na nim stawić. Zawsze jest na nim jednak prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, a także byli zawodnicy zabrzańskiego klubu, dla których taka impreza jest świetną okazją do wspominania starych dobrych czasów - mówi Jerzy Mucha, szef grupy medialnej Górnika.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama