Związkowcy z JSW: Polityka Zarządu prowadzi do zapaści

  Związkowcy z JSW: Polityka Zarządu prowadzi do zapaści

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Związkowcy z JSW: Polityka Zarządu prowadzi do zapaści
  Wczoraj, 22 grudnia, władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkały się ze związkowcami, żeby przedstawić im swój plan działania na 2015 rok.
  Związkowcy z JSW: Polityka Zarządu prowadzi do zapaści
  Po wczorajszym spotkaniu zarządu JSW zw związkowcami, Ci drudzy wydali oświadczenie, w którym zapewniają, że są gotowi do prowadzenia rzeczowych i konstruktywnych rozmów zmierzających do całościowych rozwiązań w celu poprawy obecnej sytuacji w JSW S.A.

  - Zgadzając się z faktem załamania cen na rynkach światowych w przypadku węgla koksowego do poziomu około 120 dolarów za tonę a węgla energetycznego do około 70 dolarów za tonę, zmuszeni jesteśmy podkreślić również inne przyczyny obecnej sytuacji w JSW S.A - czytamy w liście JSW, który trwafi też na biurko premier Ewy Kopacz.
  - Nie mniej znaczącą przyczyną tej trudnej sytuacji jest brak zrealizowania właściwego, założonego w Planie Techniczno Ekonomicznym poziomu produkcji głównie węgla koksowego, na który jest popyt w każdej ilości. Brak zakładanego wydobycia po 11 miesiącach 2014r. w ilości ponad 1 miliona 300 tysięcy ton węgla powoduje nie uzyskanie przychodów w wysokości ponad 400 milionów złotych. Środki te, przy właściwym zarządzaniu spółką pozwoliłyby na bezpieczne przejście firmy przez ten trudny okres. Utrzymanie właściwej produkcji pozwoliłoby również na obniżenie kosztu jednostkowego tony węgla. Koszt ten jeszcze niedawno nie przekraczał 300 zł. na tonę wydobytego węgla a jego wzrost do około 500 zł. za tonę nie wynika wyłącznie z kosztów pracy - dodają związkowcy.

  Nie brakuje też ostrych słów pod adresem władz spółki. - Uważamy, że prowadzona polityka zarządzania spółką prowadzi do dalszej jej zapaści - piszą związkowcy. - W ostatnich sześciu latach nie zrealizowano założonych w planach TE ilości robót przygotowawczych na poziomie ponad 100 kilometrów. W bieżącym roku, tylko w kopalniach wydobywających węgiel koksowy typu 35 nie zrealizowano ponad 6 kilometrów zakładanych robót przygotowawczych. Spowoduje to dalszy spadek możliwości wydobywczych o około 1,5 miliona ton dobrze sprzedawalnego węgla. Taka sytuacja przyczynić się może również do tego, że w przyszłym roku nastąpi dalszy spadek możliwych do osiągnięcia przychodów, które umożliwiłyby poprawę trudnej sytuacji w JSW S.A - wyliczają związkowcy.


  Żeby związkowcy doszli do porozumienia z Zarządem w kolejnym roku, stawiają warunki. Wśród nich pojawia się m.in. przedstawienie programu naprawczego, obejmującego całościowe problemy funkcjonowania JSW i podpisanie jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników JSW, a także przestrzeganie wewnętrznego prawa pracy.

  Na koniec swojego pisma, związkowcy odnoszą się do wypowiedzi prezesa Jarosława Zagórowskiego w mediach.

  - Skrajnie nieodpowiedzialne, napastliwe i obraźliwe wypowiedzi prezesa zarządu JSW S.A. w środkach masowego przekazu nie stwarzają właściwego klimatu do prowadzenia rzeczowych rozmów. Udzielane wypowiedzi wskazują wręcz na próbę łamania prawa obowiązującego w demokratycznym państwie oraz pomniejszania roli związków zawodowych. Takie zachowanie prezesa zarządu JSW S.A. jest dla nas niezrozumiałe i cofa nas do czasów konfliktów z 2011 roku - podkreślają związkowcy.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jsw

   gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   G***** jak hanys ,nie na darmo tak mówią

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierdoły

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wywalić związki za bramę i zaraz spółka będzie na plusie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama