Ważne
  Biblia Piekarska już jest. To tylko 2 tysiące sztuk

  Biblia Piekarska już jest. To tylko 2 tysiące sztuk

  Joanna Wozińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Biblia Piekarska już jest. To tylko 2 tysiące sztuk

  ©Joanna Wozińska

  Jest większa od Biblii Tysiąclecia i cięższa. To limitowana edycja, Zawiera m.in. komentarze i wypowiedzi świętego Jana Pawła II
  Biblia Piekarska już jest. To tylko 2 tysiące sztuk

  ©Joanna Wozińska

  Od niedawna mieszkańcy Piekar Śląskich mają swoją Biblię. Ukazała się właśnie specjalna, limitowana (tylko 2 tys. egzemplarzy) edycja Pisma Świętego dedykowana temu miastu. "Biblię Piekarską" można kupić w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i w internecie. Co ją odróżnia od znanej nam Biblii Tysiąclecia? Na pierwszy rzut oka widać, że jest większa. Ta Biblia jest wielkości mszału, z którego korzysta się w kościele. I waży, uwaga, 3,5 kilograma.

  - "Biblia Piekarska" jest mutacją "Biblii Papieskiej", która zawiera obszerne komentarze do fragmentów Pisma Świętego wygłoszone przez Jana Pawła II podczas audiencji - mówi ks. prałat Władysław Nieszporek, kustosz sanktuarium w Piekarach Śląskich. - Każde z sanktuariów, które wydało taką mutację, uzupełniało ją o właściwe sobie teksty np. związane z historią danego sanktuarium, przedmowy miejscowych biskupów i oczywiście wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w danym sanktuarium. My w naszym wydaniu również zamieściliśmy słowa, które Jan Paweł II wypowiedział zarówno wobec obrazu Matki Bożej na Muchowcu w Katowicach, jak i te, które wygłosił na Wzgórzu Piekarskim - podkreśla ks. Nieszporek.

  Część tych wypowiedzi pochodzi z okresu, gdy św. Jan Paweł II przybywał do Piekar jeszcze jako kardynał krakowski. Niektóre są z corocznych telegramów, które przesyłał z Watykanu do pielgrzymów przybyłych na Wzgórze.

  - Stąd księga ta ma swoją wartość dokumentalną - wyjaśnia ks. Władysław. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dodatkowym walorem "Biblii Piekarskiej" jest forma wydania, przygotowana niejako do rodzinnego studiowania. Zawiera ona między innymi strony z przygotowanym drzewem genealogicznym do uzupełnienia przez każdą rodzinę.

  - W ten sposób każda z rodzin może stworzyć swój własny rodowód. Taki sam, jaki miał Pan Jezus. Jest to piękny, starodawny zwyczaj zapisywać, kiedy kto przyszedł na świat i kiedy był ochrzczony. Nasza edycja biblijna ułatwia to zadanie - mówi ks. Nieszporek.

  Dodatkowym argumentem przemawiającym za kupnem "Biblii Piekarskiej" jest fakt, iż pomyślana jest ona również jako cegiełka na budowę Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymko-wego "Nazaret", który ma powstać przy piekarskiej bazylice. Jest więc formą pomocy. Każdy, kto kupi "Biblię Piekarską", pomaga równocześnie w budowie domu, który nie tylko w nazwie, ale także z założenia nastawiony jest na formację człowieka w oparciu o atmosferę panującą w Świętej Rodzinie z Nazaretu.

  - Tak się składa, że dostajemy w Roku Rodziny "Biblię Piekarską" jako drogowskaz dla rodzin od Jana Pawła II, z jego komentarzami. To wielka wartość - zaznacza ksiądz prałat.

  Na zakończenie Roku Rodziny w niedzielę, 28 grudnia, podczas nieszporów kolędowych w bazylice o godz. 15 będzie możliwość poświęcenia "Biblii Piekarskiej".


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama