Wybuch w Katowicach: Dwa miesiące po wybuchu w kamienicy....

  Wybuch w Katowicach: Dwa miesiące po wybuchu w kamienicy. Lokatorzy mają dach nad głową, ale...

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kamienica po wybuchu
  1/15
  przejdź do galerii

  Kamienica po wybuchu ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Wczoraj minęły dwa miesiące od wybuchu, który zniszczył kamienicę przy ul. Chopina i zabrał życie czterem osobom. Co stało się z resztą lokatorów?
  Wszyscy mają już nowe mieszkania. Podpisali umowy z miastem i przeprowadzili się do nowych lokali - zapewnia Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Jak dodaje, wszystkie zaproponowane lokatorom z ul. Chopina mieszkania są wyremontowane i podłączone do miejskiej sieci grzewczej. Wszystkie też znajdują się bądź w śródmieściu, bądź w ościennych dzielnicach.

  - My akurat mieszkamy w Bogucicach, więc dzieci muszą dojeżdżać do szkoły - mówi Irena Soblewska, jedna z lokatorek, która 23 października zdołała uciec z płonącej kamienicy przy ul. Chopina. Na nowe warunki nie narzeka. Dzięki hojności różnych darczyńców z urządzaniem mieszkania też nie było problemu. A jednak z nadchodzących świąt nie potrafi się w pełni cieszyć. Czegoś jej brakuje.

  Wybuch kamienicy w Katowicach: Miesiąc po śmierci Kmiecików śledztwo wciąż trwa [ZDJĘCIA]

  - Nadal czujemy się tu obco. Jakby to nie było nasze. Księża i psycholodzy starają się nam pomóc, podtrzymują na duchu, ale wciąż nie potrafimy się pozbierać. To już nie jest to, co było. Rozdzielono nas i teraz brakuje nam siebie nawzajem. Mamy kontakt z pozostałymi lokatorami z naszej starej kamienicy i wiemy, że wszyscy przeżywają dokładnie to samo - opowiada pani Irena. Zamiast tamtego poczucia bliskości, pojawiło się natomiast coś innego: strach, będący efektem tego, czego byli świadkami.

  - Cały czas to przeżywamy. Ilekroć słyszę jakiś huk, to od razu myślę, że dom się wali - przyznaje pani Irena.

  Przypomnijmy, że w wybuchu kamienicy przy ul. Chopina dach nad głową straciło 6 rodzin. Poza nowymi mieszkaniami otrzymali oni też pomoc finansową: 5 tys. zł z budżetu gminy i 6 tys. zł od wojewody. Karty podarunkowe przekazało im kilka znajdujących się na terenie Katowic sklepów. Wsparcie materialne trafiło do nich także z Caritasu, katowickiej parafii ewangelickiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Nie jest wykluczone, że kamienica przy ul. Chopina zostanie odbudowana. Jak mówi Jakub Jarząbek, nie ma ku temu "konstrukcyjnych" przeciwwskazań. Kwestią otwartą pozostają jednak pieniądze.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama