Twaróg świątecznie: Rodzina jakaś taka niemodna

  Twaróg świątecznie: Rodzina jakaś taka niemodna

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Twaróg świątecznie: Rodzina jakaś taka niemodna
  Podoba mi się ta teza - chyba Jeana-Paula Roux - że święta rodzina tak bardzo przypomina rodzinę współczesną również poprzez problemy, jakie miała, a właściwie poprzez postawy, jakie prezentowali jej poszczególni członkowie.
  Twaróg świątecznie: Rodzina jakaś taka niemodna
  Ojciec wycofany, matka oddana, cicha, cały świat widząca w synu i wreszcie on - syn - zbuntowany, chadzający własnymi ścieżkami. A wszyscy razem dość biedni i raczej z boku hałaśliwego świata.

  To jeszcze jeden powód, by przy świętach spojrzeć na Ich historię uważniej i spojrzeć na rodzinę w ogóle, tę współczesną. Rodzinom nigdy nie było łatwo, zawsze patronował jej ekonomiczny deficyt, ostatnio doszło do tego piętno niedzisiejszości i zacofania.
  Dziś - choć moda powoli jakby się zmienia - to nadal model sfatygowany, jakiś taki passé, rodzina patchworkowa, rodzina na odległość, rodzina otwarta, rodzina bezstresowa, rodzina bez kwitu jednego czy drugiego.

  Coś w tej rodzinie jest obciachowego, te kapcie, domowe herbatki, spacerki niedzielne. Rozczulić się nad tatusiem bawiącym się z córeczką w modnym parku jest jeszcze w trendzie, ale docenić mamę, która zajmuje się dziećmi w domu - no, jak? To takie démodé. Czwórka dzieci i więcej - patologia pewnie. Albo co gorsze - religijni, to już w ogóle krzyżyk na tej rodzinie. Tak sobie malujemy ten wizerunek rodziny w kontrze do kariery, sukcesu, pieniędzy, szklanych biurowców i wielkich pieniędzy. W kontrze do długonogich kobiet i wymizerowanych mężczyzn, stylowo zniewieściałych.

  Może to moment, kiedy warto pomyśleć nad rodziną. Naszą i w ogóle - każdą. Moment dobry, wszak i wierzący, i niewierzący będą dzisiaj patrzeć na szopkę, czyli na matkę, ojca i dziecko.
  TWItter: @marektwarog


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrze i prawdziwie

   przy okazji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Jeden z nielicznych mądrych artykułów wskazujący na to, co w życiu naprawdę ważne. I tak bardzo potrzebny w czasach, gdy stabilna rodzina staje się symbolem zaściankowości.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama