Zabrze: Kopalnia Guido zamknięta z powodu awarii silnika

  Zabrze: Kopalnia Guido zamknięta z powodu awarii silnika

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu jest zamknięta dla turystów. Na poziom 170 i 320 metrów klatką górniczą nie zjedziemy przynajmniej do 10 marca. Do tego czasu nie odbędą się w podziemiach żadne koncerty w ramach "Muzyki na poziomie" i spektakle z cyklu "Teatr na poziomie". Wszystko z powodu awarii silnika w wyciągu szybowym szybu "Kolejowy".
  - Kopalnia jest nieczynna, bo okazało się, że jeden z elementów silnika wymaga przeglądu i ewentualnej naprawy przez specjalistyczną firmę - mówi Zbigniew Nalepa, wicedyrektor zabytkowej kopalni Guido. - Odwołaliśmy lub przesunęliśmy wszystkie imprezy kulturalne wcześniej zaplanowane - podkreśla. Jak zaznacza, na miejscu wszystkiego zdiagnozować się nie da, więc dla bezpieczeństwa urządzenie oddano do naprawy, a kopalnię zamknięto.

  Uszkodzony element konstrukcji silnika jest potężny - waży ok. pięciu ton i ma ok. dwóch metrów wysokości.

  - Dlatego jego przegląd i naprawa muszą potrwać - dodaje Nalepa. - Staramy się utrzymywać reżim kontroli, tym bardziej, że w kopalni są urządzenia z lat 30. ubiegłego wieku. Dlatego, gdy zaobserwowaliśmy, że w silniku może być jakaś usterka, natychmiast to zgłosiliśmy - podkreśla.

  Awaria w zabytkowej kopalni Guido zdarzyła się po raz pierwszy od chwili jej otwarcia w czerwcu 2007 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama