Ważne
  Katowice: Tomasz Raczek w Kosmosie na spotkaniu z...

  Katowice: Tomasz Raczek w Kosmosie na spotkaniu z Kałużyńskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Gościem Centrum Sztuki Filmowej będzie Tomasz Raczek - krytyk filmowy, publicysta, autor wielu programów telewizyjnych. Wieczór poświęcony będzie pamięci Zygmunta Kałużyńskiego
  Spotkanie odbędzie się w środę 16 lutego o godz. 18.00. Rozpocznie się pokazem filmu biograficznego: Pół życia w ciemnościach. Jego bohater, zwykle skryty i uciekający w prywatność, tym razem odsłonił się i ukazał tajemnice swojego życia. Kałużyński uważał bowiem, że dopiero w ogniu dyskusji powstają wartościowe poglądy... . Tak też narodził się pomysł spotkania - otwartego dialogu z widownią, które poprowadzi Tomasz Raczek.

  Zygmunt Kałużyński przez lata uchodził za kulturalną osobowość. Związany był z tygodnikiem "Polityka", z którym współpracował od początku jego istnienia. Ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, studiował prawo, był bardzo dobrym pianistą; miłośnikiem jazzu, komiksu, kultury francuskiej i kina. Prawie 30 lat temu poznał Tomasza Raczka. Panowie prowadzili dyskusje o filmie w telewizji ("Warianty", "Perły z lamusa"), w radiu, na łamach tygodników "Polityka" i "Wprost", na stronach książek ("Perły do lamusa?", "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka"). Po kilku latach od śmierci starszego kolegi Tomasz Raczek postanowił przypomnieć jego wspaniałą osobę za pośrednictwem książki "Alfabet na cztery ręce". Składa się ona z niepublikowanych rozmów prowadzonych podczas choroby Kałużyńskiego, rozmów nie tylko o filmie, ale też o tym, co w życiu najważniejsze. W środę w Kinie Kosmos będzie można nie tylko tę książkę zakupić, ale i zdobyć autograf autora.

  Wstęp na spotkanie - 10 zł. Organizatorem jest Philips Cinema Mundi im. Zygmunta Kałużyńskiego oraz Fundacja Kultury i Sportu VENA.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama