Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprzedaże 2014 rozpoczęte! Okazje za 70 proc. ceny. Galerie handlowe kuszą

Katarzyna Domagała-Szymonek
Wyprzedaż za połowę ceny? Ale pamiętajmy, że cześć towarów przed świętami podrożała. Legalnie
Wyprzedaż za połowę ceny? Ale pamiętajmy, że cześć towarów przed świętami podrożała. Legalnie Małgorzata Geńca
Dziś rozpoczynają się zimowe wyprzedaże. Już od pierwszych dni mają być bardzo duże obniżki. Ponad 70 proc. z nas wybiera się do sklepów. Planujemy kupić ubrania, buty, torebki czy dodatki.

Wyprzedaże zimowe rozpoczęte!

ZOBACZ KONIECZNIE:
KATOWICE, SOSNOWIEC: GIGANTYCZNE KORKI, ZATŁOCZONE PARKINGI TO EFEKT WYPRZEDAŻY

Nowe ubrania, buty, torebki czy książki, filmy lub kosmetyki czy świąteczne ozdoby. To towary, po które dzisiaj ruszyliśmy do centrów handlowych. Chcemy zapłacić mniej, dużo mniej. Mamy na to sporą szansę, bo dzisiaj rozpoczynają się zimowe wyprzedaże. Wymarzony towar możemy kupić o 30-50 czy nawet o 70 proc. taniej.

KLIKNIJ I ZOBACZ:
ZIMOWE WYPRZEDAŻE W GALERII KATOWICKIEJI GALERII AGORA W BYROMIU

Z badania przeprowadzonego w ramach Payback Opinion Poll, wynika, że na zimowe wyprzedaże ruszy ponad 70 proc. z nas. Zdecydowana większość w pierwszych dniach przecen.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYPRZEDAŻE W SKLEPACH: CHCESZ KUPIĆ TANIEJ, POSPIESZ SIĘ!

Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center, mówi, że to dobra decyzja.

- Tegoroczne wyprzedaże zaczynają się na bardzo wysokim procencie - wyjaśnia. - W praktyce oznacza to, że będą trwały maksymalnie do początku lutego.

ZOBACZ KONIECZNIE OFERTY SKLEPÓW:
* ŚWIĄTECZNE ZAKUPY W CARREFOUR GAZETKA
* GAZETKA TESCO: ZAKUPY Z PROMOCJAMI
* ZAKUPY ŚWIĄTECZNE W KAUFLANDZIE
* GAZETKA Z BIEDRONKI NA ŚWIĘTA
* LIDL GAZETKA Z PROMOCJAMI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

W trakcie wyprzedaży w sklepach obuwniczych Bata skórzane półbuty będzie można dostać z 50-proc. obniżką. Zamiast 299,99 zapłacimy 139,99 zł. Jeśli zdecydujemy się kupić pantofle z minionego lata, oszczędzimy nawet 86 proc. ceny. Zamiast 299,99 zapłacimy 39,99.

W przypadku odzieży czy butów wyzwanie jest spore, bo najpopularniejsze rozmiary schodzą jako pierwsze.

Sporo taniej kupimy po świętach ekspresy do kawy. Towar mocno reklamowany jako prezent pod choinkę już w pierwszych dniach wyprzedaży będzie można kupić 30-40 proc. taniej w większości sklepów ze sprzętem AGD. Nawet za pół ceny będzie można kupić ubrania z kolekcji jesień - zima w sklepie Orsay. Także duże sieci handlowe jak Auchan, Tesco czy Carrefour szykują dla swoich klientów obniżki cen.

- Znaczące wyprzedaże przygotowujemy na dwóch działach sklepu, z ubraniami oraz z zabawkami - informuje Dorota Patejko, rzecznik prasowy sieci sklepów Auchan. Jednak szczegółów nie chce zdradzić.

Tymczasem dla Grażyny Białas z Zawiercia prawdziwym hitem zeszłorocznych wyprzedaży okazały się... bombki i świąteczne ozdoby. - Kupiłam ich cały worek, były za grosze - wspomina emerytka z Zawiercia. W tym roku też wybiera się na wyprzedaże. - Nie idę po konkretne rzeczy, jeśli wpadnie mi coś w oko i będzie dużo tańsze, to kupię. Szkoda by było dobrą okazję przepuścić - dodaje.

Większość z nas też tak ma.

Historia wyprzedaży

Wyprzedaże to rzecz stara jak świat. Na dobre rozwinęły się wraz z naszą gospodarką rynkową

Rozmowa z dr. Marcinem Komorem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Gdzie organizowano pierwsze wyprzedaże?
Nowoczesny handel i wyprzedaże w formie, w jakiej dziś je rozumiemy miały swój początek na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy też otwarto w Paryżu jeden z pierwszych domów towarowych w Europie - galerię Lafayette, zaś w Berlinie największy dom towarowy w Europie, KaDeWe. Następnie powstało wiele kolejnych i okazało się, że jest w nich więcej towaru niż klientów chętnych do kupowania. Zaczęto więc organizować wyprzedaże, w ramach których obniżano ceny, by sprzedać jak najwięcej towaru. W Polsce te zmiany nastąpiły dopiero po 1989 roku, zwłaszcza pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, gdy powstały pierwsze galerie handlowe. Gospodarka centralna przekształciła się w rynkową. Wraz z tym zaczęły powstawać kolejne sklepy, w których pojawiły się półki pełne towarów. Galerie musiały zacząć konkurować, by przyciągnąć do siebie klienta. Czym można go zachęcić? Wyprzedażami.

Czyli wyprzedaż nie zawsze oznacza tańsze zakupy?
W Belgii, Włoszech czy Niemczech wyprzedaże są regulowane - mogą być organizowane tylko w pewnych okresach, np. po lecie i po zimie lub przy likwidacji sklepu. Prawo jest tam w tym zakresie restrykcyjne, chroni konsumenta. Wymusza na sklepach, by rzeczywiście obniżały ceny towaru.

Co to oznacza w praktyce?
Polskie prawo jest tu raczej liberalne. Nie ma przepisów, które zabroniłyby handlowcom podwyższenie cen w okresie przedświątecznym, a tuż po nim ogłaszanie wielkiej wyprzedaży. Sklepy mogą, np. odliczyć 50 proc. obniżki, ale od wyższej ceny przedświątecznej. Nieraz sam jako klient mam pewne wątpliwości odnośnie wyprzedaży.

Mimo wszystko opłaca się im obniżać ceny aż o 70 - 80 proc?
Tak. Czasem marże handlu w niektórych grupach towarów sięgają nawet 50 proc. (przy średniej marży w handlu detalicznym ok. 21 proc.). Jeśli znacznie obniżą cenę, nie spowoduje to strat sklepu. Do tego koszty magazynowania towarów są ogromne. Jeśli sklepy zamówiły dużo zimowego towaru, a widzą, że zima nie nadciąga, wolą sprzedać go taniej, niż płacić za koszty magazynowania. One i tak muszą zostać opróżnione, by przygotować miejsce na wiosenną kolekcję. Rozmawiała: KD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyprzedaże 2014 rozpoczęte! Okazje za 70 proc. ceny. Galerie handlowe kuszą - Dziennik Zachodni