Wybuch gazu w Bytomiu: Lokatorzy mają nowe mieszkania tylko...

  Wybuch gazu w Bytomiu: Lokatorzy mają nowe mieszkania tylko na papierze

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Postanowiono, że dla spokoju lokatorów z budynku 4c, przed świętami nie będzie rozbiórki budynku. Czy zaczną go rozbierać w najbliższy poniedziałek?
  1/10
  przejdź do galerii

  Postanowiono, że dla spokoju lokatorów z budynku 4c, przed świętami nie będzie rozbiórki budynku. Czy zaczną go rozbierać w najbliższy poniedziałek? To nie jest wykluczone ©Arkadiusz Gola

  Po wybuchu gazu w Bytomiu i decyzji o rozbiórce zniszczonego bloku przy ul. Energetyki 4b zmieniono wykonawcę tej rozbiórki. Lokatorzy przydziały mieszkań dostali, ale czy będzie ich na nie stać, tego nie wiedzą.
  Los bloku przy ulicy Energetyki 4b w Bytomiu, gdzie miesiąc temu doszło do wybuchu gazu, jest przypieczętowany. Chociaż nie udało się go rozebrać przed świętami i w dodatku zmieniono wykonawcę rozbiórki. Lokatorzy, jak powiedziano nam w UM, w większości mają już zapewnione mieszkania. Teoretycznie. Bo jak się dowiedzieliśmy, świąt w nich nie spędzali. Większość z osób ma bowiem na razie mieszkania na papierze.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  WYBUCH GAZU W BYTOMIU TO NIE WSTRZĄS, TYLKO DZIAŁANIE CZŁOWIEKA


  Projekt do uzupełnienia, firma do wymiany

  Rozbiórka miała być szybko. Pilnie. Natychmiastowo. Taki nakaz wydała Elżbieta Kwiecińska, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bytomiu. Jak podkreśliła, stan budynku jest taki, że biorąc jeszcze pod uwagę zagrożenia wynikające z eksploatacji górniczej, do normalnego remontu się nie nadaje.

  - Mieliśmy już gotowy plan, ale po analizie zdecydowaliśmy, że ze względu na bezpieczeństwo segmentu przylegającego - 4c, lepiej się nie spieszyć - przyznaje Joachim Michalik, zarządca wspólnoty, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

  Zdecydowano więc, że projekt trzeba jeszcze uzupełnić. Tak, by rozbiórka nie odbyła się kosztem części 4c.

  - Firma, która w pierwotnej wersji miała to wykonać, takiej gwarancji nam nie mogła dać i zrezygnowała. Wysłaliśmy więc zapytania z ofertami do 10 innych firm i w zasadzie mamy już nową, która podejmie się tego zadania - mówił nam przed samymi świętami Joachim Michalik. Potwierdził też, że projekt uzupełniono o dodatkowe uwagi związane z bezpieczeństwem mieszkań z 4c.

  - Rozbiórka rozpocznie się po świętach, ale jeszcze jesteśmy na etapie ustalania precyzyjnego terminu. Natomiast blok zabezpieczyliśmy, jest też ochrona - zapewnia zarządca.

  Co do kwestii ubezpieczeń, ich wysokość ma być znana dopiero po rozbiórce. Większość z 10 mieszkań nie było ubezpieczonych, 2 były wynajmowane, 1 wynajmował sprawca wybuchu, który nadal przebywa w szpitalu. Ubezpieczony był natomiast budynek.

  - Ubezpieczyciel wypłacił nam część pieniędzy w wysokości 300 tysięcy zł - mówi Joachim Michalik.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama