Egzamin wstępny dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR coraz...

  Egzamin wstępny dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR coraz bliżej

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Egzamin wstępny dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR coraz bliżej

  ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  Aby osób, które w każdym momencie będą w stanie udzielić pomocy potrzebującym, nie zabrakło, GOPR regularnie organizuje egzaminy dla kandydatów na ratowników. Kolejny taki odbędzie się w dniach 10-11 stycznia na Hali Miziowej.
  Egzamin wstępny dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR coraz bliżej

  ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  Dwoje młodych turystów sprowadzili w sobotę wieczorem z Babiej Góry w Beskidach ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR. Wyziębiona kobieta z podejrzeniem pierwszego stopnia hipotermii trafiła pod opiekę lekarzy ze szpitala w Suchej Beskidzkiej.

  Mężczyźnie na szczęście nic się nie stało. Samodzielnie zszedł z góry. Z powodu warunków atmosferycznych akcja była trudna. Brało w niej udział 15 ratowników.

  - Widoczność ograniczona była do 100 metrów, temperatura powietrza wynosiła minus 15 stopni Celsjusza, na górze leży do 30 cm śniegu, a szlaki są oblodzone i bardzo śliskie - relacjonuje Patryk Pudełko, rzecznik prasowy Grupy Beskidzkiej GOPR.

  To tylko jedna z kilku akcji, w jakich brali udział beskidzcy goprowcy w okresie świątecznym. W całym 2014 roku było ich aż ponad 1800!

  - To był rok podobny do poprzednich. Z tendencją wzrostową, jeśli chodzi o wypadki - mówi Jacek Jawień, szef szkolenia Grupy Beskidzkiej.

  Aby osób, które w każdym momencie będą w stanie udzielić pomocy potrzebującym, nie zabrakło, GOPR regularnie organizuje egzaminy dla kandydatów na ratowników. Kolejny taki odbędzie się w dniach 10-11 stycznia na Hali Miziowej. Egzamin obejmuje część praktyczną oraz teoretyczną w zakresie: jazdy na nartach, testów sprawnościowych, znajomości topografii obszaru działania Grupy Beskidzkiej, a także ogólnej wiedzy o górach.

  - Co roku mamy od kilkunastu do kilkudziesięciu chętnych kandydatów na ratownika - opowiada szef szkolenia Grupy Beskidzkiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama