Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjentka obudzona podczas... operacji ZOBACZ ZDJĘCIA

Agata Pustułka
Neurochirurdzy z Centralnego Szpitala Klinicznego przeprowadzili przełomową operację
Neurochirurdzy z Centralnego Szpitala Klinicznego przeprowadzili przełomową operację csk w katowicach
Neurochirurdzy z Centralnego Szpitala Klinicznego przeprowadzili przełomową operację. Superoperacja guza mózgu w Centralnym Szpitalu Klinicznym z planowanym tzw. śródoperacyjnym wybudzeniem 19-latki

19-letnia Iga z Tychów jest pierwszą pacjentką w województwie śląskim, która w czasie operacji została celowo wybudzona przez lekarzy! Neurochirurdzy z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach w ten właśnie sposób sprawdzili, jak dużo mogą wyciąć guza zlokalizowanego w mózgu, by nie spowodować negatywnych konsekwencji związanych z podejmowaniem przez chorą określonych funkcji, m.in. ruchów kończyn i ciała oraz aby nie zaburzyć mowy, rozpoznawania i czytania.

Nic więc dziwnego, że w czasie zabiegu, poza standardowym zespołem neurochirurgiczno-anestezjologicznym, obecni byli także inni specjaliści: neuropsycholog, neurolo-gopeda oraz neurofizjolog.

Iga nic nie pamięta z tej półgodzinnej przerwy. W szczegółach natomiast ten przełomowy dla śląskiej medycyny moment zapamiętali lekarze Centralnego Szpitala Klinicznego.

- Nasza pacjentka świetnie z nami współpracowała, co było decydujące dla przebiegu operacji. Okazało się, że zabieg odbył się bez najmniejszych problemów - mówi neurochirurg i neuropsycholog, prof. Dawid Larysz, lekarz z CSK.

Można wycinać bez obaw

Śródoperacyjne wybudzenie to nowa broń w rękach śląskich lekarzy, którzy mogą skuteczniej zwalczyć guzy mózgu, zlokalizowane w niedostępnych lub ważnych życiowo miejscach.

Dzięki takiemu nadzorowi nad zabiegiem można bez obaw zdecydować się na zwiększenie zakresu resekcji guza, co ma duże znaczenie m.in. w przypadku glejaków, które rozwijają się wyjątkowo podstępnie, osiągając spore rozmiary i często "zagnieżdżając" się w strefach czynnościowo ważnych dla organizmu, tzn. takich, które odpowiadają za ruch, czucie, mowę, pamięć i myślenie. To powoduje, iż bywają bardzo trudne do usunięcia bez uszkodzenia, jakże ważnych dla naszego życia, funkcji mózgu.

Najlepsza droga do guza

Nie trzeba dodawać, że operacje guzów mózgu wymagają ogromnej precyzji.
Teraz już nie tylko przed operacją neurochirurdzy są w stanie niezwykle precyzyjnie określić położenie guza - dzięki systemowi neuronawigacji, który pokazuje, jaka droga dotarcia do guza będzie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza - ale też podczas trwania operacji, dzięki zaawansowanym technikom neuromonitoringu fizjologicznego i neuropsychologicznego.

Specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego mają do dyspozycji najnowocześniejszy na świecie sprzęt, który pozwala na śródoperacyjną diagnostykę. Podstawą działań jest neuromonitoring, który daje lekarzowi superdokładny obraz operowanego miejsca pokazując, gdzie biegną drogi nerwowe, oraz sprzężony z neurona-wigacją nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny.

- Dzięki wybudzeniu czuwamy nad tym, by tzw. deficyt neurologiczny był jak najmniejszy. W ten sposób ograniczamy liczbę powikłań i ryzyko inwalidztwa u naszych pacjentów - dodaje prof. Larysz.

Guz u Igi zlokalizowany był w lewej półkuli mózgu w okolicy czołowo-ciemieniowej. U praworęcznych pacjentów często w tej właśnie półkuli znajdują się ośrodki sterujące pierwotnymi funkcjami mowy.

Operacje neurochirurgiczne ze śródoperacyjnym wybu-dzeniem pacjenta są wykonywane w przypadkach, gdy guzy zlokalizowane są w tych częściach mózgu, w których są ośrodki odpowiadające m.in. za ruch, czucie, mowę i ewentualnie pamięć i kojarzenie - choć te dość rzadko.

- To sytuacje, w których jedynie świadomy pacjent pozwala nam na odpowiedź, czy poprzez stymulację kory mózgu za pomocą metod neurofizjologicznych spowodujemy odnośne do funkcji zaburzenie. Wtedy wiemy, że operacja w tym miejscu jednoznacznie spowoduje uszkodzenie i możemy wybrać inną, bezpieczniejszą drogę do nowotworu. Tak było i tym razem - tłumaczy prof. Larysz. - "Wymapo-wanie", czyli określenie obszaru kory mózgu odpowiadającej za ruchy prawymi kończynami, pozwoliło tę funkcję zaoszczędzić. Iga obecnie bez problemu porusza wszystkimi czterema kończynami - dodaje.
Padaczka, pierwszy objaw

Co roku guzy mózgu są diagnozowane u ok. 3 tysięcy Polaków. W leczeniu tych nowotworów najbardziej liczy się czas. Im szybciej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie.

W skali Europy na pięcioletnie wyleczenie może liczyć 17 proc. pacjentów. W Polsce te statystyki są gorsze.

Najczęściej na nowotwory mózgu chorują dzieci (to drugi po białaczkach nowotwór lity u najmłodszych) oraz osoby w wieku starszym. Objawy choroby mogą zmylić. Z pewnością ból głowy i wymioty, zwłaszcza poranne, powinny wzbudzić naszą czujność. Choroba może też manifestować się niezbyt charakterystycznie, np. drżeniem rąk, a nawet złym samopoczuciem. W większości przypadków u osób dorosłych pierwszym objawem istnienia nowotworu jest nagle pojawiający się napad padaczkowy.

Tak właśnie było u Igi. Do pierwszego ataku padaczki doszło cztery miesiące temu. Kolejne zdarzały się tak często, że praktycznie uniemożliwiły jej normalne życie. Ostatnio nie wychodziła z domu. 19-latka jest szczęśliwa, że już po zabiegu.

Tuż po wyjeździe z sali operacyjnej, na korytarzu, gdzie czekali na nią szczęśliwi rodzice, próbowała już wysyłać SMS-y.

Liczy, że wróci do normalnego życia, a szczególnie do ukochanego sportu, do koszykówki. Wszyscy trzymają za nią kciuki, by prędko wyzdrowiała.

Teraz trzeba poczekać na wyniki badań histopatologicznych, które dokładnie określą, jaki to rodzaj guza. Dzięki temu zostanie wybrana najodpowiedniejsza metoda dalszego postępowania.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!